La meciul Romania – Uruguay, incidente intre jandarmi si o parte dintre suporterii nationalei

Incidente intre jandarmi si o parte a suporterilor echipei nationale prezenti la Peluza Sud, pe Arena Nationala, au avut loc, miercuri seara, din minutul 60 al meciului amical Romania – Uruguay, in urma afisarii unui banner: “FRF=RMGC”, completat de un alt mesaj: “Aceeasi mizerie”. Jandarmii au intervenit in forta in momentul in care a aparut banner-ul “Aceeasi mizerie” si au evacuat sectorul de la Peluza Sud unde erau plasati respectivii fani. Intre suporteri si jandarmi au avut loc batai, iar intreg stadionul a scandat “Rusine, rusine sa va fie!”. Dupa aproximativ cinci minute conflictul s-a aplanat, suporterii retragandu-se catre culoarele stadionului si in alte zone ale peluzei. In privinta partidei, selectionerul echipei nationale a Romaniei, Victor Piturca, a declarat, miercuri, dupa remiza din meciul amical cu Uruguay, scor 1-1, ca rezultatul este echitabil, desi “tricolorii” ar fi putut sa mai marcheze. “1-1 e un rezultat echitabil. A fost o prima repriza in care Uruguayul a inscris repede. Ne dau de gandit inceputurile de meciuri, pentru ca s-a intamplat si in Belgia si cu Grecia. A fost o pasa gresita a lui Pintilii, urmata de un lant de alte greseli si asta ne-a costat. Altul ar fi fost jocul daca nu luam golul asa repede. Acele greseli de la gol si-au pus amprenta pe evolutia ulterioara, desi am avut si noi doua ocazii de a marca in prima repriza. A trebuit sa-i mobilizez bine la pauza. Apoi am avut si noi un inceput foarte bun de repriza a doua. Puteam sa marcam mai mult, dar rezultatul este echitabil”, a spus Piturca.

FRF va cere UEFA scoaterea datoriilor la bugetul de stat din manualul de licentiere

Presedintele CA al FC Steaua, Valeriu Argaseala, a declarat, miercuri, la finalul sedintei Comitetului Executiv al FRF, ca federatia va cere UEFA sa permita scoaterea obligativitatii achitarii datoriilor la bugetul de stat din manualul de licentiere. “Nu s-a luat o hotarare in ceea ce priveste licentierea.
Federatia se va adresa catre UEFA si cand se va primi un raspuns se va supune aprobarii si regulamentul de licentiere a cluburilor”, a spus Argaseala. Oficialul stelist a afirmat ca FRF v-a trimite o propunere la UEFA prin care castigatoarea Cupei Ligii sa mearga in cupele europene. “S-a discutat regulamentul de organizare a arbitrilor, regulamentul de organizare a activitatii observatorilor, precum si propunerea LPF de a merge cu invingatoarea din Cupa Ligii in Europa. Deocamdata nu s-a aprobat, pentru ca se va trimite aceasta propunere catre UEFA si dupa aceea se va supune la vot in Comitetul Executiv”, a precizat Argaseala. Directorul de licentiere Viorel Duru a declarat la 10 februarie: “In luna iunie Comitetul Executiv aprobase amendarea regulamentului de licentiere, in sensul ca pentru obtinerea licentei in Liga I sa nu fie evaluate datoriile catre stat. In luna noiembrie 2011 cand s-a dat spre aprobare noul regulament de licentiere am sustinut ca ar trebui revenit asupra deciziei din iunie si s-a revenit. Astfel ca pentru obtinerea licentei de Liga I trebuie achitate datoriile financiare restante catre stat”.
Cluburile din Liga I sunt obligate sa prezinte toata documentatia privind licentierea pentru sezonul 2012-2013 pana la 31 martie, anul curent. In perioada 16-27 aprilie, departamentul de licentiere va anunta eliberarea licentelor, cluburile putand ataca deciziile in termen de 5 zile la Comisia de Apel. Gruparile nemultumite pot merge mai departe la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne, care va da o decizie definitiva si irevocabila intre 16 si 31 mai.

Perechea Begu/Cornet s-a calificat in semifinale la Acapulco

Perechea Irina-Camelia Begu/Alize Cornet (Romania/Franta), cap de serie numarul 3, s-a calificat, miercuri, in semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de la Acapulco (Mexic), dotat cu premii in valoare totala de 220.000 de dolari, informeaza site-ul oficial al competitiei.
Begu si Cornet au invins, in sferturile de finala, cu scorul de 6-3, 6-1, cuplul german Tatjana Malek/Jasmin Woehr si vor juca, in faza urmatoare a competitiei, cu invingatoarele partidei dintre perechile italiene Sara Errani/Roberta Vinci, cap de serie numarul unu, si Alberta Brianti/Maria Elena Camerin. In schimb, perechea Alexandra Dulgheru/Stephanie Foretz Gacon (Romania/Franta) a fost invinsa, in primul tur de la Acapulco, cu scorul de 4-6, 6-2, 11-9, de cuplul argentinian Gisela Dulko/Paola Suarez.