CSU Asesoft a fost aproape de o calificare uimitoare, în Cupa României. Ploieștenii au câștigat, cu 87-64, meciul retur cu Timișoara, însă aveau nevoie de o diferență de 27 de puncte pentru a merge în Final Four. Este pentru prima dată în istoria clubului când CSU nu ajunge în faza finală.
Meciul început cu dominarea oaspeților, care conduceau la pauză cu un punct. Repriza a doua a fost una de excepție pentru Asesoft. În minutul 4 al sfertului 3, în sala sporturilor din Brazi s-a stins lumina. După aproximativ 10 minute, meciul s-a reluat, iar elevii lui Arnautovic au dus, ușor-ușor, diferența la 26 de puncte, cu 2 minute înainte de final. Câteva greșeli pe sfârșit, însă, au făcut ca Asesoft să se impună la doar 3 puncte și a ratat calificarea. De remarcat faptul că Timișoara a dat 5 puncte în sfertul 3 și 17 în sfertul 4!
Cel mai bun marcator al ploieștenilor a fost Cătălin Burlacu, autor a 30 de puncte. Căpitanul Asesoftului a mai reușit și 13 recuperări.
Meciul poate fi urmărit mâine, la ora 14:00, pe Prahova TV.