Nationala de handbal feminin a Romaniei a castigat, duminica, la Drobeta Turnu Severin, Trofeul “Carpati”, dupa ce a invins reprezentativa Serbiei, scor 37-18 (22-8).
Tricolorele au aratat ambitie inca din debutul meciului, conducand cu diferente din ce in ce mai mari, 6-3 (min. 9) si 14-4 (min. 17). Pana la pauza, Romania a “defilat”, avand in aparare si contraatac principalele arme, scor 22-8, dupa 30 de minute. Cea mai spectaculoasa faza a fost creata de extrema Ardean Elisei, care a marcat direct din tusa, in minutul 20, la o repunere din apropierea portii Talidei Tolnai.
In repriza secunda, antrenorul Radu Voina a rulat lotul, diferenta de pe tabela (30-13, min. 45) permitandu-i sa testeze forma de joc a mai multor componente ale echipei. Serbia nu a putut face fata ritmului tricolorelor, care s-au impus de o maniera entuziasmanta, ce aduce optimism inaintea plecarii la Mondialele din Brazilia.
Marcatoare:
Romania – Ardean Elisei 6 goluri, Farcau 5, Fiera 4, Chirila 4, Chintoan 4, Manea 3, Varzaru 3, Bradeanu 2, Curea 2, Nechita 2, Buceschi 1, Cartas 1.
Serbia – Dmitrovici 3 goluri, Bartosici 3, Cvijici 2, Nivsavici 2, Vuckovici 2, Pop-Lazici 2, Damnjanovici 2, Erici 1, Krpez 1.
In urma acestor rezultate, clasamentul final al turneului este urmatorul: 1. Romania (4 puncte), 2. Serbia (4), 3. Ungaria (4) si 4. Macedonia (0 puncte).
Dupa incheierea Trofeului “Carpati”, antrenorul Radu Voina va anunta lotul de 18 jucatoare al Romaniei pentru CM din Brazilia (3-16 decembrie). Handbalistele selectionate vor primi doua zile libere, apoi se vor reuni la Moeciu, pentru un mini-stagiu de refacere, iar in 25 noiembrie vor ajunge la Bucuresti, in aceeasi zi fiind programata si conferinta de presa oficiala. Plecarea spre Brazilia este programata in 26 noiembrie.
La CM din Brazilia, Romania va juca in grupa C, la Sao Paolo, alaturi de reprezentativele Frantei, Braziliei, Tunisiei, Cubei si Japoniei. Tricolorele vor avea de luptat si cu fusul orar, urmand a disputa doua meciuri de la ora Romaniei 23.15, iar unul dupa miezul noptii, de la 01.45. Programul meciurilor Romaniei in grupa C este urmatorul: Romania-Tunisia (3 decembrie, ora 21.00, ora Romaniei), Romania-Cuba (5 decembrie, ora 21.00), Romania-Japonia (6 decembrie, ora 23.15), Romania-Brazilia (8 decembrie, ora 01.45) si Romania-Franta (9 decembrie, ora 23.15).