Maria Sarapova si Grigor Dimitrov formeaza un cuplu

Jucatoarea rusa Maria Sarapova, numarul 2 mondial, a declarat, sambata, ca formeaza un cuplu cu tenismanul bulgar Grigor Dimitrov. Cei doi indragostiti au fost fotografiati sarutandu-se pe strazile din Madrid la o zi dupa ce Dimitrov l-a eliminat pe liderul mondial Novak Djokovici de la turneul Masters 1000 din capitala Spaniei. “Este oficial, suntem impreuna de ceva timp. Este bine sa mai fie lucruri care sa ramana in viata privata, pentru ca suntem in atentia tuturor. Este povestea noastra in afara terenului de tenis. Ceva ce vrem sa ramana intre noi”, a declarat Sarapova.
Sportiva in varsta de 26 de ani a fost logodita cu baschetbalistul sloven Sasa Vujacici, de care s-a despartit in 2012. Maria Sarapova s-a calificat, sambata, in finala turneului de la Madrid. Dimitrov, in varsta de 21 de ani, a fost eliminat la Madrid in optimile de finala.

Echipa Wigan si-a adjudecat Cupa Angliei

Formatia Wigan, aflata pe pozitie retrogradabila in Premie League, a castigat Cupa Angliei, invingand sambata, in finala disputata pe stadionul Wembley, scor 1-0, echipa Manchester City, la care portarul Costel Pantilimon a fost rezerva. Unicul gol al partidei a fost inscris de Ben Watson, in minutul 90+1. Acesta este primul trofeu din istoria clubului Wigan. Manchester City a terminat meciul in 10, Zabaleta fiind eliminat in minutul 84. Costel Pantilimon nu a fost folosit in aceasta partida de tehnicianul Roberto Mancini, spre surprinderea presei engleze. Mancini si-a explicat, inainte de inceperea jocului, alegerea in privinta portarului: “Am decis sa il folosesc pe Joe Hart pentru ca il voiam pe el la acest meci. Asta nu schimba nimic. Stim ca Pantilimon este un portar bun, dar pentru finala am decis sa nu il folosesc”.