Laptele destinat elevilor prahoveni nu e infestat cu aflatoxină

Conform unui comunicat transmis ieri de către Instituţia Prefectului Prahova, laptele distribuit în şcolile prahovene este bun de băut.
În urma scandalului alimentar din ultimele zile cu privire la calitatea laptelui comercializat în anumite unităţi, s-au efectuat controale în şcolile din judeţ şi s-au prelevat probe de la distribuitorul din cadrul Programului Guvernamental “Lapte-Corn” (S.C. Ecolact Prod S.R.L. Păuleşti), pentru produsul “Lapte semidegresat Muuna 1,8%.
Astfel, potrivit ,,buletinului de analiză nr. 21261 din 16.03.2013, emis de laboratorul Institutului de Igienă şi Sănătate Publică Veterinară Bucureşti, produsul se încadrează în limitele admise la parametrul Aflatoxină M1’’, se arată în comunicatul menţionat.

Curăţenia de primăvară continuă în Ploieşti

Primăria municipiului Ploieşti informează cetăţenii că operatorul de salubritate continuă curăţenia de primăvară în cartierele oraşului. Acţiunea constă în salubrizarea aleilor, parcărilor, trotuarelor şi străzilor. De asemenea, vor fi salubrizate aliniamentele şi zonele verzi din imediata vecinătate a cartierelor municipiului.
În prezent se lucrează în următoarele zone: str. Codrul Vlăsiei, str. Zidari, str. Temişana, str. Vrancei, str. Arhip Nicolae, cartier Mihai Eminescu, Bariera Bucureşti- str. Râfov, str. Corlăteşti, cartier Bereasca – str. Apelor, str. Ostaşilor, str. Oborului, str. Splaiului, str. Duca-Vodă, str. D. Bolintineanu.

Contribuţiile de asigurări sociale de sănătate nu vor creşte

Contribuţiile de asigurări sociale de sănătate nu vor creşte, prin programul de guvernare fiind prevăzută chiar reducerea acestor cote, precizează într-un comunicat de presă Ministerul Sănătăţii. ,,Referitor la o presupusă intenţie a Ministerului Sănătăţii de a creşte contribuţiile de asigurări sociale de sănătate cu 3%, MS dezavuează un asemenea zvon şi consideră că se încearcă o provocare şi o manipulare a opiniei publice fără nicio legătură cu realitatea. Menţionăm că prin Programul de guvernare se prevede chiar reducerea cotelor de asigurări sociale de sănătate’’, se mai precizează în comunicatul MS.