CSM Ploieşti-U Jolidon Cluj 30-41 (16-20)

Cei aproape 200 de spectatori prezenţi ieri în Sala „Olimpia” la meciul de handbal dintre CSM Ploieşti şi U Jolidon Cluj, din etapa a noua a Ligii Naţionale feminine, au asistat la un spectacol de goluri. Deşi s-a înscris relativ târziu, de-abia în minutul cinci pivotul gazdelor Alexandra Iovănescu deschizând scorul, din acel moment defensivele celor două formaţii au devenit aproape inexistente, marcându-se aproape la fiecare acţiune ofensivă până în minutul 22.
Aflate surprinzător în avantaj de două lungimi, scor 14-12, jucătoarele echipei gazdă s-au blocat inexplicabil din acel moment, primind şapte goluri la rând fără să aibă replică. Iar handbalistele grupării CSM Ploieşti au intrat la vestiare cu un deficit de patru goluri, scor 16-20.
În partea secundă, U Jolidon Cluj s-a mobilizat mai bine în defensivă, profitând, însă, şi de erorile numeroase din tabăra ploieşteană (pase greşite, paşi, fault în atac, ratări din situaţii bune). Iar în final gruparea ardeleană s-a impus cu scorul de 41-30, CSM bifând cea de-a opta înfrângerele la rând.

Detalii, în ediţia de mâine a ziarului Prahova.