Primul joc oficial disputat în Sala Olimpia a coincis şi cu prima victorie pentru CSU Asesoft în Liga Naţională: 81-59 cu BCM U Piteşti. A fost un succes muncit, ţinând cont de desfăşurarea scorului, dar, totodată, pe deplin meritat în faţa unei echipe care a arătat mult mai bine ca în meciurile de verificare disputate în presezon.
Pentru ploieşteni, jocul cu trupa antrenată de Hristu Şapera nu a reprezentat, nici pe departe, un antrenament cu public. Argeşenii au condus ostilităţile în primele zece minute, beneficiind de un aport consistent pe faza ofensivă din partea americanilor Tutt şi Ulmer. Până la pauză, ploieştenii au preluat conducerea, scor 41-38, şi, după un
sfert 3 destul de echilibrat, în care echipa din Trivale şi-a dozat energiile, elevii lui Arnautovic au apăsat acceleraţia în “decisiv”. Flowers, Lee şi Zekovic
şi-au făcut mult mai des apariţia la finalizare, tabela închizându-se la scorul de 81-59. Mai multe informaţii despre această partidă puteţi citi în ediţia de mâine a ziarului “Prahova”.