Ponderea de promovare a examenului de bacalaureat la sesiunea din toamnă este de 20.7 la sută, potrivit rezultatelor preliminare, centralizate până la ora 21.00, informează Ministerul Educaţiei Naţionale (MEN).

Ministerul Educaţiei Naţionale a centralizat duminică, 1 septembrie, până la ora 21.00, peste 90 la sută dintre rezultatele înregistrate (înainte de contestaţii) de candidaţii care au susuţinut examenul de Bacalaureat 2013, sesiunea august – septembrie. Potrivit acestei centralizări parţiale, 20,7 la sută dintre candidaţi au reuşit să obţină media de promovare a examenului (cel puţin 6).

Afişarea rezultatelor la centrele de examen se va face luni, până la ora 12.00, iar contestaţiile vor putea fi depuse, în aceeaşi zi, în intervalul orar 12.00 – 16.00. Soluţionarea contestaţiilor este programată marţi şi miercuri, iar rezultatele finale vor fi făcute publice joi.

Promovabilitatea în prima sesiune a Bacalaureatului 2013 a fost de 55,4% înaintea contestaţiilor şi de 56,4% după soluţionarea acestora. Astfel, în urma acestei sesiuni, au promovat examenul 99.056 de candidaţi.

Sursa www.mediafax.ro