Petrolul n-a reuşit să întrerupă şirul remizelor de pe teren propriu nici în confruntarea cu Ceahlăul Piatra Neamţ, încheiată cu scorul de 1-1. „Lupii” au condus până aproape de final, după golul marcat devreme de către Hamza Younes (7), dar nemţenii au restabilit egalitatea prin Bojan Golubovic (72), la una dintre rarele lor acţiuni ofensive.

Aflaţi în căutarea primului succes de pe „Ilie Oană” din această ediţie de campionat, petroliştii au început în forţă întâlnirea cu Ceahlăul, reuşind să modifice tabela foarte repede. Trecuseră doar şapte minute până când Camara a deschis perfect jocul pe partea stângă, Boudjemaa a centrat ideal la colţul scurt, iar YOUNES a lovit decisiv, cu o lovitură de cap expediată din marginea careului mic. Lucrurile păreau, astfel, să curgă pe făgaşul normal, cu atât mai mult cu cât ofensiva trupei lui Cosmin Contra a continuat să producă momente de panică la poarta apărată de către Bojan Jovic. Camara (22) a trimis, din unghi, în blocajul portarului advers, apoi Priso (37) a şutat la colţul scurt, dar Golubovic a respins de lângă bara din stânga sa, iar mingea expediată de Camara (45+1), de la zece metri, n-a găsit traiectoria ideală, ocolind de puţin buturile adverse. Astfel, „lupii” au intrat la pauză cu un avantaj minim, după o primă repriză în care n-au lipsit nici momentele controversate din careul moldovenilor, trei intervenţii ale jucătorilor Ceahlăului fiind suspectate de henţ.