Simona Halep a ajuns în “sferturile” turneului de Grand Slam de la Australian Open, jucătoarea din România trecând de Jelena Jankovic, fost lider mondial, scor 6-4 2-6 6-0. “Este o victorie mare, trebuie să mă bucur de fiecare meci”, a precizat Halep. “Este o mare bucurie pentru mine să evoluez într-o fază atât de avansată. Jelena a fost lider mondial, a trebuit să fiu foarte atentă. În setul doi m-am simţit foarte obosită, dar mi-am dat seama că nu am nimic de pierdut şi mi-am făcut jocul. Am înţeles că trebuie să fiu agresivă şi că trebuie să mă bucur de orice meci. Am început nervoasă meciul, am jucat un prim set bun, dar am fost foarte obosită în setul doi, parcă aş fi rămas fără energie. Ea a jucat foarte bine în cel de-al doilea set. După aceea a urmat pauză, am fost foarte agresivă, mi-am spus că nu am nimic de pierdut. Mă bucur că am câştigat, când am început turneul eram foarte fericită dacă îmi spunea cineva că o să ajung în sferturi. Calitatea jocului meu a crescut de la meci la meci. Este un Grand Slam, în primul tur am simţit presiune, pentru că anul trecut am câştigat mai multe turnee, dar toate mult mai mici decât acesta. Sunt fericită că am ajuns în sferturi. Voi juca împotriva unei jucătoare (n.r. – Cibulkova) care se mişcă foarte bine, ajunge la toate mingile şi are lovituri foarte bune. Trebuie să fiu pregătită să alerg mult. Voi încerca să joc la fel ca şi în setul trei cu Jankovic. Am fost la cel mai înalt nivel şi voi da totul pe teren în fiecare meci. Mulţumesc pentru tot. Dedic succesul echipei mele şi tuturor românilor care au fost alături de mine”, a declarat Simona Halep într-o conferinţă de presă. “Sunt foarte dezamăgită. A fost greu. Am jucat, m-am luptat, dar nu am jucat cel mai bun tenis al meu. Dacă eram un pic mai inteligentă şi mai puţin temătoare, m-aş fi descurcat mai bine” – Jelena Jankovic.