Înmatriculările Dacia în Franţa au crescut

În anul recent încheiat, înmatriculările de autoturisme noi Dacia în Franţa au crescut cu 12,9 la sută, respectiv la 105.896 de unităţi, astfel că marca respectivă a atins o cotă de piaţă de 4,88 la sută, conform datelor Asociaţiei Constructorilor Francezi de Automobile. În 2013, marca Dacia a avut o cotă de piaţă în Franţa de 4,35 la sută.
Comparativ cu Dacia, în Franţa doar mărcile Lancia, Jeep şi Lexus au înregistrat, în anul 2014, creşteri mai însemnate în privinţa înmatriculărilor de autoturisme noi.

40 la sută dintre români declară că au datorii neachitate

Peste 40 la sută dintre români au datorii neachitate la bănci, case de ajutor reciproc sau prieteni, potrivit unui studiu IRES. În acelaşi timp, doar 29 la sută dintre persoanele chestionate au declarat că au făcut o achiziţie importantă pentru familie sau pentru gospodărie, cele mai des amintite investiţii fiind achiziţionarea unui autoturism (19 la sută), renovarea sau reamenajarea locuinţei (16 la sută) sau cumpărarea unei locuinţe (14 la sută). Întrebaţi care au fost categoriile de cheltuieli la care au renunţat, 39 la sută dintre repondenţi au spus că au economisit la mâncare, 64 la sută la îmbrăcăminte, 35 la sută la combustibilul pentru maşina proprie, iar 26 la sută la medicamente.
Sondajul a fost realizat în perioada 19 – 20 decembrie 2014, pe un eşantion de 1.131 de persoane de peste 18 ani, eroarea maximă tolerată fiind de plus/minus 2,9 la sută.

Poliţiştii au dat amenzi de circa 9,5 milioane de lei

În perioada Sărbătorilor de Iarnă, peste 25.000 de angajaţi ai Ministerului Afacerilor Interne (poliţişti, jandarmi, pompieri, poliţişti de frontieră) au acţionat pentru combaterea infracţionalităţii, în această perioadă fiind identificate 2.200 de persoane bănuite de comiterea unor infracţiuni, cu 635 mai multe faţă de aceeaşi perioadă a anului 2013. În total, poliţiştii au aplicat 43.000 de sancţiuni contravenţionale, în cuantum de circa 9,5 milioane de lei, concomitent cu confiscarea unor bunuri fără documente de provenienţă în valoare totală de 656.000 de lei. De asemenea, au fost ridicate în vederea suspendării 71 certificate de înmatriculare, pentru lipsa anvelopelor de iarnă, iar 395 de permise de conducere au fost reţinute ca urmare a surprinderii la volan a persoanelor în cauză după ce au consumat băuturi alcoolice.