Pasta de dinți făcută din propriul păr ar putea ajuta la repararea și protejarea dinților deteriorați, spun cercetătorii, conform BBC, preluat de TVRInfo.
Oamenii de știință de la King’s College London (KCL) au descoperit că keratina – o proteină care se găsește în păr, piele și lână – poate repara smalțul dinților și poate opri stadiile incipiente ale cariilor.
Keratina produce un strat protector care imită structura și funcția smalțului natural atunci când intră în contact cu mineralele din salivă, arată cercetările.
Sara Gamea, cercetător doctorand la KCL și prim autoare a studiului, a declarat: „Keratina oferă o alternativă revoluționară la tratamentele dentare actuale”. Ei au descoperit că atunci când keratina este aplicată pe suprafața dintelui și intră în contact cu mineralele prezente în mod natural în salivă, aceasta formează o schelă cristalină, extrem de organizată, care imită structura și funcția smalțului natural.
În timp, această schelă continuă să atragă ioni de calciu și fosfat, ducând la creșterea unui strat protector asemănător smalțului în jurul dintelui, potrivit cercetătorilor.
Alimentele și băuturile acide, igiena orală precară și îmbătrânirea contribuie la erodarea și degradarea smalțului, ducând la sensibilitate dentară, durere și, în cele din urmă, pierderea dinților.