Sportivul secţiei de atletism a CSM Ploieşti, Mihai Militaru, a încheiat un sezon dificil, marcat de probleme medicale, cu două medalii de bronz obţinute la Etapa Finală a Campionatului Naţional U20 desfăşurată în acest weekend la Craiova.
Aflat în primul an la juniori 1 şi venit după un sezon indoor la care nu a putut participa din cauza unei accidentări, sportivul pregătit de Gabi Hurmuz a fost pe podium atât la 100 metri, cât şi la 200 metri, fiind devansat de fiecare dată de doi atleţi mai mari cu un an.
În proba de 100 metri, Mihai Militaru a oprit cronometrul după 10.62 secunde, primele două locuri fiind ocupate de Răzvan Stanciu (CSU Reşiţa) – 10.40 secunde şi Samuel Jakab (LPS Târgu Mureş) – 10.60 secunde. Astăzi, la 200 metri, ordinea a fost aceeaşi: Răzvan Stanciu – 21.44 secunde; 2. Samuel Jakab – 21.44 secunde; 3. Mihai Militaru – 21.75 secunde, cu season best pentru sportivul nostru.
„Sunt mulţumit de cele două medalii, pentru că Mihai a fost accidentat tot sezonul de iarnă şi am recuperat în două luni ceea ce alţii au făcut într-un an. Dacă era sănătos şi parcurgeam sezonul de sală în condiţii normale, altfel discutam acum. Aşa, însă, ne declarăm mulţumiţi cu medaliile de bronz, mai ales că a fugit cel mai bine din acest sezon şi a reuşit să fie aproape de primii doi clasaţi” – a declarat antrenorul Gabi Hurmuz.