F.T.

Ieri, judecătorii de la Tribunalul Prahova au decis prelungirea mandatului de arest preventiv pentru Onoiu Alexandru – Ionuţ, individul suspectat că ar fi furat bani, carduri şi alte lucruri de pe birourile unor procurori ploieşteni. Decizia nu este definitivă, individul putând contesta măsura.
Dosarul penal în care suspectul este cercetat pentru furt calificat mai cuprinde şi numele a ţase persoane care au depus plângeri penale, acestea fiind, după toate probabilităţile, procurorii de la care individul a furat bani !
Onoiu Alexandru – Ionuţ este acuzat că, în perioada 8 decembrie 2014 – 22 ianuarie 2015, ar fi comis nu mai puţin de opt infracţiuni de furt calificat, sustrăgând portofele în care se aflau sume de bani, carduri bancare şi alte bunuri, în valoare totală de aproximativ 3.000 de lei, din incinta sediilor parchetelor ploieştene, de pe strada Buna Vestire. Potrivit rechizitoriului, individul intra în birourile anchetatorilor şi fura tot ce găsea, fiind prins după ce procurorii au însemnat câteva bancnote cu o substanţă care se imprimă, banii astfel inscripţionaţi fiind găsiţi chiar asupra făptaşului.