F.T.

Cât de mult sau de puţin adevăr conţin vorbele „Uneori, ajungi să te ataşezi de animale cel puţin la fel ca de oameni”, nu ştim. Credem că depinde doar de împrejurări.
Iar una dintre acestea din urmă este relatată de către sublocotenent Andreia Ursachi, purtător de cuvânt al ISU Prahova: «Final de carieră pentru cățelușa Bella, un ciobănesc german din cadrul Detaşamentului 1 de Pompieri Ploieşti, specializat pe căutare-salvare.
Născută la data de 18 ianuarie 2017, la Centrul Chinologic Sibiu, antrenată pentru misiuni de căutare-salvare, a petrecut 8 ani și jumătate alături de colegii pompieri, fiind un cățel credincios și devotat, iubit de toți colegii și, mai ales, atracția copiilor care treceau pragul centrului.

Pentru a rămâne în familia pompierilor, colegul nostru, plt. adj. șef Floricică Laurențiu, a pregătit un cămin nou și potrivit pentru Bella, în curtea sa primitoare din satul Nedelea, într-o familie care iubește animalele. Acesta și-a asumat responsabilitatea de a oferi cățelușei toată atenția și îngrijirea de care are nevoie, pe termen nelimitat».
Bella, aşadar, şi-a făcut datoria. Dar trebuie să trăiască în continuare…