• Peste 4 500 de persoane s-au angajat în aparatul public în două luni

Deși angajările în aparatul public sunt blocate și Guvernul a cerut restructurări, în două luni peste 4 500 de persoane s-au angajat în instituțiile statului, potrivit TVRInfo. Cele mai multe concursuri au fost organizate la Ministerul Educației, în Armată și în MAI unde se pot face derogări. Economiștii avertizează că e nevoie de cumpătare, în timp ce ministrul Finanțelor transmite că nu vor fi majorate bugetele pentru salarii.
Peste 1,3 milioane de angajați plătește statul român în acest moment. În primele două luni ale anului, numărul bugetarilor a crescut cu peste 4.500 față de finalul anului trecut. Deși angajările în aparatul public sunt blocate, în domenii esențiale se fac derogări și s-au putut scoate posturi la concurs.
Tanczos Barna, ministrul Finanţelor, a declarat: ”Fiecare ordonator principal de credite poate să angajeze și să facă plăți în limita bugetului aprobat. V-am spus și în ianuarie, vă spun și acum: am redus cu 5% bugetul de personal la majoritatea ministerelor și trebuie să se încadreze în acest buget. Ministerele de resort, dacă nu încep procedurile de reorganizare și nu încep procedurile de reducere a cheltuielilor de personal per ansamblu și a cheltuielilor pe bunuri, nu se vor încadra în buget. Nu vom majora bugetele, va trebui să găsească soluții manageriale, să se încadreze în limitele stabilite prin bugetul de stat”.
Peste 64% din totalul posturilor ocupate în sectorul public se regăsesc în administrația publică centrală. Cei mai mulți angajați sunt la Ministerul Educației, dar și în Ministerul de Interne și în Armată, unde de altfel s-au și făcut angajări anul acesta.
Reducerea cheltuielilor bugetare e unul dintre obiectivele asumate de Executiv la începutul acestui an.
În primele 11 luni de anul trecut, cheltuielile de personal s-au ridicat la 148 miliarde lei, în creștere cu 24% față de aceeași perioadă din 2023.