Echipa de baschet seniori CSM BBA Petrolul Ploieşti se bazează, din această săptămână, şi pe serviciile lui Daniel DJ Laster, un baschetbalist american care vine să întărească lotul formaţiei noastre în contextul unui debut de sezon mai puţin reuşit. În vârstă de 28 de ani (este născut pe 16 august 1996), Daniel Laster este originar din Pensacola (Florida), are 1.98 m şi poate evolua pe poziţiile 3-4 (small forward-power forward).
Ultimul sezon l-a petrecut în Japonia, acolo unde a evoluat în 49 de meciuri pentru Toyoda Gosei Scorpions, cu medii de 17.1 puncte şi 4.3 recuperări în 27.8 minute jucate/meci. În vară, a avut şi 4 meciuri în Republica Dominicană, pentru Titanes del Licey, cu medii de 9.8 puncte şi 2.3 recuperări în 20 minute/partidă.
Absolvent al Pensacola Catholic High School (Florida), a jucat în NCAA pentru Gardner-Webb Runnin’ Bulldogs şi a venit în Europa în sezonul 2019-2020, jucând în Finlanda, la Salon Vilpas, cu medii de 15.5 puncte şi 3.77 recuperări/meci. În acelaşi sezon a evoluat 4 meciuri în Luxemburg, pentru T71 Dudelange (medii de 21.25 puncte şi 7.75 recuperări), apoi s-a mutat în Italia pentru ediţia 2020-2021, evoluând în 7 partide pentru Stella Azzurra Roma (11.14 puncte şi 4.86 recuperări). În 2021-2021 a trecut în Germania, la Eisbaren Bremerhaven, acolo unde a jucat 35 de meciuri, cu medii de 11.2 puncte şi 3.1 recuperări în puţin peste 20 de minute prinse pe meci. Sezonul 2022-2023 l-a început în BNXT League, la Brussels Basketball (medii de 13.35 puncte şi 3.6 recuperări în 20 de partide cu 29.9 minute/meci) şi l-a încheiat în Mexic, la Soles de Mexicali, unde a avut 14.69 puncte şi 3.5 recuperări în 16 meciuri , cu 29.8 minute/partidă!
„Startul sezonului a fost serios afectat atât de reluarea târzie a pregătirilor, cât şi de problemele cu care ne-am confruntat la nivelul lotului şi în special pe poziţiile mari, unde accidentarea lui Andrija Matic ne-a obligat să ne adaptăm şi să folosim o serie de jucători pe alte posturi decât cele pe care evoluează în mod obişnuit. Tocmai de aceea, am decis să-l aducem pe Daniel Laster, un jucător versatil, care poate evolua pe mai multe poziţii şi ne poate ajuta atât în lupta de sub panouri, cât şi în plan ofensiv, în general, pentru că am suferit şi la capitolul puncte marcate”, a declarat managerul secţiei de baschet a clubului, Ionuţ Ivan.
DJ Laster a sosit la finalul săptămânii trecute în România, asistând şi la partida de vineri, de la CSO Voluntari, şi se antrenează deja alături de băieţi, putând debuta luni, în meciul de pe teren propriu cu SCM U ­Craiova (ora 18:30, Sala Sporturilor ­Olimpia).
CSM BBA Petrolul Ploieşti va continua să figureze în acest sezon cu patru jucători străini în lot, în condiţiile în care Peter Kiss a obţinut recent şi cetăţenia română, mama lui fiind originară din Hoghiz, judeţul Braşov.