Sportivii secţiei de atletism a CSM Ploieşti au participat, în weekend, la Finala Campionatului Naţional de Seniori, desfăşurată pe „Cluj Arena”, reuşind să obţină două titluri de vicecampioni naţionali şi o medalie de bronz.
Astfel, Cristian Roiban, a devenit vicecampion la 100 metri plat cu timpul 10.41 secunde, la numai 3 sutimi de secundă de campionul probei, Marian Valentin Tănase (CSM Constanţa – 10.38 secunde). În aceeaşi probă, Petre Rezmiveş a venit al 4-lea, cu timpul 10.47 secunde.
Tot cu titlul de vicecampioană s-a încununat şi ştafeta de 4×100 metri, care, în alcătuirea Alexandru Geamănu, Petre Rezmiveş, Robert Marinescu şi Cristian Roiban, a încheiat cursa în 40.22 secunde. Campioană naţională a devenit CSM Constanţa (40.11 secunde).
Cea de-a treia medalie a fost cucerită pentru CSM Ploieşti de tânărul Alexandru Vochin, cel care, deşi este încă junior, a obţinut bronzul în proba de 400 metri plat, cu timpul 47.26 secunde. El a fost devansat de Robert Parge (CSM Bucureşti – 46-51 secunde) şi Mario Dobrescu (CS Atletic Adjud – 46.73 secunde). Alexandru va reprezenta România la două competiţii importante din luna august: Campionatul ­Balcanic U20 din Turcia (3-4 august) şi Campionatul Mondial U20 de la Lima (Peru), din ­26-31 august.
Clasări bune au mai avut Teodora Iancu – locul al 4-lea la aruncarea suliţei, cu o performanţă de 39.89 metri, şi ştafeta de 4×400 metri (Alexandru Geamănu, Alberto Dragomir, Robert Marinescu şi Alexandru Vochin), care a ocupat locul al 5-lea, cu timpul 3:16.73 minute.