Weekend perfect pentru atletul Mihai ­Militaru, care a reuşit să devină campion ­naţional „U18” şi în proba de 200 metri, cu prilejul Etapei Finale a Campionatelor Naţionale, de la Bucureşti, pe Stadionul „Iolanda Balas Soter”! Mai întâi, el a cucerit titlul naţional la „100 ­metri”, cu un nou record personal: 10.78 secunde.
Apoi, în concursul de 200 metri, care a avut nu mai puţin de 59 de sportivi la start, atletul pregătit de Gabi Hurmuz a avut din nou o evoluţie de excepţie, reuşind să stabilească şi un nou record naţional al probei de 200 metri, cu timpul 21.62 secunde. O performanţă cu 2 sutimi de secundă mai bună decât cea reuşită în urmă cu două săptămâni de Armand Bănicioiu (LPS Câmpulung Muscel, 21.64 secunde), sportiv care a fost nevoit să se mulţumească doar cu medalia de argint (21.74 secunde). Podiumul a fost completat de Leonardo Igret (CSŞ Gloria Arad) – 22.39 secunde.
În perioada următoare, Mihai Militaru va reprezenta România la Campionatul Balcanic „U18” de la Maribor (Slovenia) – 6 iulie şi la Campionatul European „U18” de la Basnka Bystrica (Slovacia) – 18-21 iulie.