Constantin Dumitru – Plopeni

Continuăm serialul dedicat istoriei fotbalului prahovean, cititorii având ocazia ca în fiecare zi de joi să citească materiale „cu parfum de epocă” despre cei care au pus bazele fenomenului fotbalistic în judeţul nostru.

În Divizia B sub un nou nume: Tricolorul CFPV / Ediţia 1935/1936
Etapa 1 – 29.09.1935
Sportul Studenţesc- Tricolorul CFPV 2-0 (1-0)
Etapa 2 – 06.10.1935
Tricolorul CFPV – A.C.F.R. Braşov 4-3 (3-0)
Au marcat: Manole Rădulescu, Elias Grun (3).
Etapa 3 – 13.10.1935
Tricolorul CFPV – Victoria Constanţa 2-2 (1-1)
Au marcat: Elias Grun, Manole Rădulescu.
Etapa 4 – 27.10.1935
Elpis Constanţa – Tricolorul CFPV 2-2 (1-0)
Au marcat: Petre Dunăreanu, Taian Figaro.
Etapa 5 – 10.11.1935
Tricolorul CFPV – Macabi Bucureşti 4-2 (3-1)
Au marcat: Traian Figaro (18), Constantin Dumitrescu (29), Ştefan Ştefănescu (36), Manole Rădulescu (84).
Etapa 6 – 17.11.1935
Braşovia Braşov – Tricolorul CFPV 1-1 (1-1)
A marcat: Ştefan Ştefănescu (25).
Etapa 7 – 24.11.1935
Tricoloul CFPV – Prahova Ploieşti 0-2 (0-1)
Etapa 8 – 08.03.1936
Macabi Bucureşti – Tricolorul CFPV 3-2 (1-1)
Au marcat: Constantin Dumitrescu, Manole Rădulescu.
Etapa 9 – 15.03.1936
Tricolorul CFPV – Elpis Constanţa 4-0 (1-0)
Au marcat: Carol Maior (2), Ştefan Ştefănescu (2).
Etapa 10 – 22.03.1936
Tricolorul CFPV – Braşovia Braşov v. forfait.
Braşovia fiind suspendată.
Etapa 11 – 29.03.1936
Tricolorul CFPV – Sportul Studenţesc 2-0 (1-0)
Au marcat: Traian Figaro (20), Carol Maior (53).
Etapa 12 – 12.04.1936
Victoria Constanţa – Tricolorul CFPV 4-0 (3-0)
Etapa 13 – 19.04.1936
A.C.F.R. Braşov – Tricolorul CFPV 3-1 (2-0)
A marcat: Constantin Dumitrescu (52).
Etapa 14 – 26.04.1936
Prahova Ploieşti- Tricolorul CFPV 1-1 (1-0)
A marcat: Constantin Dumitrescu.
În această ediţie de campionat, Tricolorul CFPV a folosit următorii jucători: Victor Cristescu (11 meciuri / 0 goluri), Spirescu (1 / 0) – portari; Petre Dunăreanu (12 / 1), Nicolae Burlacu (12 / 0), Vestian (1 / 0), Ciufală (2 / 0), Constantinescu I (10 / 0), Traian Figaro (10 / 3), Constantin Dumitrescu (9 / 4), Fasole (3 / 0), Elias Grun (4 / 2), Manole Rădulescu (12 / 4), Ion Constantinescu II (2 / 0), Fuguliu (4 / 0), Minculescu (3 / 0), Ştefan “Fannu” Ştefănescu (12 / 4), Radu (11 / 0), Marinescu (1 / 0), Carol Maior I (6 / 3), Tudor (6 / 0), Bolboceanu (1 / 0).
Clasament final/Divizia B (2), Ediţia 1935/1936, Seria I.

Tur I: 01.09.1935, Ploieşti:
C.F.P.V. Ploieşti – Victoria Ploieşti 3-1 (1-0)
Turul II: 20.10.1935, Ploieşti:
Tricolorul CFPV – Viforul Dacia Bucureşti 0-1 (0-0)
Tricolorul CFPV s-a calificat la masa verde.
Turul III: 10.11.1935, Ploieşti
Tricolorul CFPV – Dacia Unirea Brăila 0-2 (0-1).

O cronică pe sezon / 1935
Elpis Constanţa – Tricolorul CFPV 2-2 (1-0). După un joc susţinut, Elpis a terminat printr’un draw cu Tricolor C.F.P.V. Scorul a fost deschis în minutul 35 de Biro. La începutul reprizei secunde, oaspeţii marchează două goaluri la scurt interval prin Dunăreanu şi Figaro. Elpis egalează în minutul 75 prin Biro. A condus slab d. Romeo Ghiţescu echipele: Elpis: Avasilichioi, Ghelle, Kohl, Somogy, Craioveanu, Iapon, Nagy, Duca, Biro, Iorga, Foti. Tricolorul C.F.P.V.: Cristescu, Nicolae Burlacu, Dunăreanu, Tudor, Constantinescu, Radu, Fasole, Dumitrescu, Figaro, Ştefănescu, Rădulescu. (Gazeta Sporturilor, 29 octombrie 1935).

Derby-ul ploeştean / 1935
Prahova a rezolvat problema hegemoniei la Ploeşti.
Prahova – Tricolorul C.F.P.V. 2-0 (1-0). Matchul care urma să desemneze cea mai bună echipă a oraşului nostrum, a avut loc azi, între Prahova şi Tricolor C.F.P.V.. Înainte de match tricoloriştii apăreau oarecum favoriţi prin prisma ultimelor performanţe. Arena Tricolorului a fost populată de aproape 1.500 de spectatori, cari au ţinut să urmărească peripeţiile acestei lupte tradiţionale. Timpul nu prea favorabil a influenţat în bună parte factura jocului. Din cele două echipe a învins aceea care a jucat cu mai multă ambiţie. Cum au decurs ostilităţile. Jocul este început într’o atmosferă destul de apăsătoare. Durităţile abundă. Galbenii conduc ostilităţile, tricoloriştii reacţionând prompt. Portarul Prahovei, Şenchea se inpune cu autoritate, apărând o serie de mingi dificile. Primul punct al jocului este obţinut în minutul 15 de Epure la o învălmăşeală în faţa porţii lui Cristescu. Tricolor CFPV atacă din toate puterile, însă încercările albaştrilor rămân zadarnice în faţa impetuozităţii apărării adverse. La reîncepere Tricolorul domină pentru o bună parte din timp, dar nu poate egala. Prahova mai marchează un goal în minutul 70 prin Munteanu Râmnic. Arbitrul a fost nevoit să elimine din joc 4 jucători şi anume: Epure, Burlacu, Ştefănescu şi Ionescu. Nicolae Burlacu (Tricolorul) a ratat un penalty. Cei mai buni dela Tricolor au fost: Dunăreanu, Ştefănescu şi Constantinescu, iar dela Prahova: Popescu şi Şenchea. A condus mediocre d. Ionescu – Ţope echipele: Prahova: Cornel Şenchea; Rohat, Ionescu; Mueller, Barbu, Popescu; Niculescu, Reingruber, Epure, Munteanu-Râmnic, Atanasiu. Tricolorul C.F.P.V.: Victor Cristescu; Nicolae Burlacu, Petre Dunăreanu; Tudor, Constantinescu, Radu III, Ştefan “Fannu” Ştefănescu, Fugulin, Minculescu, Traian Figaro, Manole Rădulescu. (Gazeta Sporturilor, 26 noiembrie 1935).