CSM Petrolul Ploieşti a desigilat „capitolul” victorii în noul sezon al Ligii Naţionale de Baschet Masculin Getica 95 după ce a reuşit să treacă poate chiar mai uşor decât o arată scorul final de CSM 2007 Focşani: 78-67 (25-13, 18-20, 22-14, 13-20).
Fără Reggie Johnson, cu probleme medicale în această săptămână, dar cu Veljko Brkic revenit la potenţial apropiat de cel maxim, echipa noastră şi-a făcut meciul uşor încă din primele minute, reuşind să se desprindă rapid la 14-4 şi 18-6 (minutul 7) şi să intre la prima pauză cu avans liniştitor, de 12 puncte. Au fost momente în care băieţii pregătiţi de Mihai Popa au arătat că şi-au făcut bine temele înaintea partidei, totodată momente ce le-au arătat oaspeţilor că le va fi greu să revină în condiţiile în care defensiva ploieşteană funcţiona foarte bine, iar atacul – cu Carpenter „în mână” – găsea uşor breşe pentru a modifica tabela.

Aveau să fie zece puncte diferenţă la pauza mare, 43-33, dar lucrurile s-au lămurit definitiv în sfertul al treilea, în care Bogdan Popa a „legat” trei triple consecutive, Funderburk Jr şi Henry au colaborat pentru un alley-oop ce a ridicat sala în picioare, iar scorul a ajuns la un 65-45 ce nu le-a oferit vizitatorilor decât perspectiva unei reveniri pentru o înfrângere decentă.
Ultima secvenţă a fost mult mai ­relaxată, Mihai Popa profitând de situaţie pentru a-i oferi şansa debutului în Liga Naţională lui David Raşoga, la numai 15 ani şi 9 luni! Mai mult, ultimele minute au găsit pe parchet un Petrolul Ploieşti în formulă exclusiv ploieşteană,mezinul Raşoga avându-i alături pe Codruţ Dinu, George Angelian, Lorenzo Diaconescu şi Vlad Negoiţescu!
Pentru CSM Petrolul Ploieşti au jucat, la prima victorie din campionat : B. Popa (18 puncte, 3×3, 8 recuperări), Carpenter (17, 3×3), Brkic (15, 1×3), Henry (10), Funderburk Jr. (8, 2×3, 9 recuperări, 10 pase decisive), Corpodean (3, 1×3), C. Dinu (3, 1×3), Angelian (2), L. Diaconescu (2), V. Negoiţescu şi D. Raşoga.
În etapa a 6-a, CSM Petrolul Ploieşti va juca, cel mai probabil sâmbătă, pe terenul celor de la CS Vâlcea 1924, următoarea partidă din Sala „Olimpia” fiind programată o săptămână mai târziu, în compania vicecampioanei CSM Oradea.