După ce au luat măsurile care se impun faţă de persoanele care comit fapte antisociale în zona de Vest a Ploieştiului, respectiv sancţiuni contravenţionale în valoare de peste 4000 de lei – poliţiştii prahoveni au efectuat o acţiune similară şi în Nordul municipiului.
Astfel, potrivit unui comunicat al IPJ Prahova, „în data de 9 august, în intervalul orar 18.00-20.00, angajaţi din cadrul Secției nr.2 Ploiești au desfășurat o acțiune în zona de Nord a Ploieștiului, în vederea descurajării elementelor infracționale și combaterii fenomenelor cu impact stradal.
S-a acționat, cu preponderență, în zonele aglomerate, unde se comit infracțiuni stradale, acte de tulburare a ordinii şi liniştii publice, cerșetorie, precum și încălcări ale normelor privind consumul și traficul de substanțe interzise. Astfel, au fost legitimate 75 de persoane și au fost avertizate 20 de persoane cu privire la respectarea normelor de conviețuire socială. Totodată, au fost controlate 37 de autovehicule, fiind efectuate 20 de testări cu aparatele etilotest și 11 controale corporale și ale bagajelor.
De asemenea, au fost controlate 4 unități comerciale, fără a fi identificate probleme.
Pentru neregulile constatate, au fost aplicate 18 sancțiuni contravenționale, conform Legii nr.61/1991 privind respectarea normelor de conviețuire socială, în valoare totală de aproximativ 3.000 de lei».