CSM Petrolul Ploieşti a încheiat cu o victorie Faza a II-a a Ligii Naţionale de Baschet şi va aborda play-out-ul din poziţia de câştigătoare a Grupei 11-18, cu avantajul a o întâlni în primul tur pe ultima clasată, CSM VSKC Miercurea Ciuc!
Băieţii pregătiţi de Mihai Popa au reuşit să câştige derbiul grupei, cu ocupanta poziţiei secunde, CS Municipal Galaţi, în ciuda problemelor de lot. A fost 87-76 (19-22, 19-21, 30-16, 19-17) pentru CSM Petrolul Ploieşti la capătul unei partide în care s-au simţit absenţele lui Popa Calotă, Milin, Ene şi Dinu, primii trei accidentaţi, ultimul – „ocupat” cu Turneul Final al categoriei „U16”, dar a contat forcingul din repriza secundă, după o primă parte cu multe suişuri şi coborîşuri.
Decisive au fost, practic, primele cinci minute de după pauză, în care s-a ajuns de la 38-43 la 55-47 după un parţial de 17-4 al băieţilor noştri, de neoprit pentru o defensivă a oaspeţilor debusolată. S-a ajuns, chiar, la o diferenţă maximă de 21 de puncte (80-59, minutul 34), ce părea greu de anticipat pe parcursul primei părţi, şi doar relaxarea din final a petroliştilor a făcut ca tabela să indice numai 11 puncte între cele două formaţii la ultima sirenă a meciului. Pentru CSM Petrolul Ploieşti, au jucat: Brkic (25 puncte, 2×3, 7 recuperări), Funderburk Jr. (20, 4×3, 6 recuperări, 10 pase decisive), Misters (13, 2×3), Aughburns (8), Chiţu (8, 1×3), Mitchell (5), B. Popa (5, 1×3), G. Angelian (3, 1×3), R. Pătraru.
Echipa noastră încheie, aşadar, Grupa 11-18 pe primul loc şi va întâlni în primul tur al play-out-ului formaţia de pe locul al 18-lea, CSM VSKC Miercurea Ciuc. Se joacă după sistemul „cel mai bun din 5 partide”, iar primele două confruntări sunt programate săptămâna viitoare, marţi şi joi, de la ora 18:00, în Sala Sporturilor Olimpia. Următoarele meciuri vor fi la Miercurea Ciuc, pe 18 şi 20 aprilie (al doilea dacă este necesar), iar cel de-al 5-lea, în caz că se va ajunge acolo, este programat la Ploieşti, pe data de 23 aprilie. Celelalte perechi din play-out sunt CSM Galaţi – ABC Laguna Bucureşti, CSA Steaua ­Bucureşti – CSM Târgu Jiu şi CSM Târgu Mureş – CSM 2007 Focşani. Cele patru învingătoare vor continua meciurile de clasament pentru poziţiile 11-14, iar învinsele se vor confrunta în zona 15-18, pentru stabilirea celor două retrogradate.

Conform unei decizii a Consiliul Director al Federatiei Romane de Baschet, întrunit ieri, Play-Out-ul Ligii Naţionale se va juca după sistemul „cel mai bun din 5 meciuri” în primul tur şi în turul secund numai în zona 15-18, în care se vor decide cele două formaţii retrogradate, şi după sistemul „cel mai bun din 3 meciuri” în turul secund în zona 11-14 şi în turul al 3-lea, în toate meciurile de clasament.