Petre Apostol

Jucătoarea de tenis Ana Bogdan, originară din Sinaia, a încheiat încă un an în care a arătat un progres real. În vârstă de 23 de ani, fosta ocupantă a poziţiei secunde la junioare a avansat între primele 150 de locuri din clasamentul mondial în acest an, ocupând locul 146 WTA, la finalul lunii octombrie.
Ana Bogdan a înregistrat 25 de victorii şi 10 înfrângeri în circuitele WTA şi ITF în 2015, trecându-şi în palmares trei turnee câştigate, de 25.000 de dolari, la Mamaia (România), Sofia (Bulgaria) şi Bath (Marea Britanie). În plus, şi-a mai adjudecat şi un turneu demonstrativ organizat la Liverpool (Marea Britanie), care, în trecut, a fost câştigat de foste lidere mondiale WTA, precum Martina Hingis şi Caroline Wozniacki.
De asemenea, jucătoarea prahoveană a mai fost prezentă pe tabloul principal la un turneu din categoria Premier din circuitul profesionist, la Moscova (Rusia), dar şi la două turnee de 250.000 de dolari, la Bad Gastein (Austria) şi la Bucureşti.
Astfel, la finalul sezonului (sezonul se încheie odată cu Turneul Campioanelor, turneele următoare contând pentru sezonul viitor), Ana Bogdan ocupa locul 161 în clasamentul mondial, cu 80 de poziţii mai sus faţă de sezonul anterior. Dar, în momentul de faţă, la sfârşitul anului 2015, jucătoarea din Sinaia se află pe locul 150 WTA, cu 369 de puncte acumulate, din 21 de turnee disputate.
Iar la modul în care a evoluat în acest an şi dacă va continua să progreseze, are toate şansele să reuşească urcarea în top 100 mondial în 2016.