Noi reglementări în ceea ce priveşte domeniile de activitate în care pot fi folosiţi zilierii

N.D.

Au intrat în vigoare noi reglementări ce vizează domeniile de activitate în care zilierii pot fi folosiţi. Modificările au fost incluse în legislaţia privind exercitarea unor activităţi cu caracter ocazional desfăşurate de zilieri, precum şi cea referitoare la venitul minim garantat, documentul fiind publicat în Monitorul Oficial din 3 noiembrie. Astfel, zilierii vor putea să desfăşoare, potrivit actului normativ, noi activităţi cu caracter ocazional, aceştia putând să desfăşoare activităţi de catering pentru evenimente, dar şi în cadrul taberelor pentru copii sau al cabanelor pentru turişti.
De asemenea, aceste persoane vor putea să lucreze la creşterea plantelor ornamentale, la îngrijirea sau curăţarea pomilor, la activităţile pepinierelor, ale grădinilor botanice şi ale rezervaţiilor naturale, precum şi la creşterea de animale în sistem semiliber, tradiţional şi transhumanţă ori la creşterea celor semidomesticite. Practic, domeniile în care se va putea presta munca necalificată ocazională vor fi următoarele: agricultură; vânătoare şi servicii anexe; silvicultură, cu excepţia exploatărilor forestiere; pescuit şi acvacultură; colectarea, tratarea şi eliminarea deşeurilor nepericuloase; recuperarea materialelor; comerţ cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii; activităţi de organizare a expoziţiilor, târgurilor şi congreselor; publicitate; activităţi de gestionare a sălilor de spectacole, în hoteluri şi alte facilităţi de cazare; activităţi ale bazelor sportive; întreţinere peisagistică; creşterea materialului săditor; activităţile de manipulare a mărfurilor şi cele de curăţenie şi întreţinere putând să fie prestate doar în aceste domenii. De asemenea, zilierii vor putea fi folosiţi şi de către instituţiile publice autorizate să facă cercetări arheologice sau de către oficiile judeţene de studii pedologice şi agrochimice. Legislaţia prevede însă că dacă beneficiarul nu va încheia în scris un acord cu zilierul privind plata remuneraţiei la sfârşitul săptămânii sau a perioadei de desfăşurare a activităţii, autorităţile vor putea să aplice o amendă între 1.000 şi 5.000 de lei.
De menţionat că, la nivelul judeţului Prahova, conform unei situaţii centralizate la nivelul lunii iunie din acest an, de la aplicarea prevederilor legislaţiei privind exercitarea de activităţi cu caracter ocazional – în 2011- peste 14.000 de persoane fuseseră angajate cu statutul de zilier.