
Tricolorul LMV Ploieşti – Ştiinţa Bacău, astăzi, ora 18:00
Petre Apostol
Echipa de volei masculin Tricolorul LMV Ploieşti încearcă să-şi continue parcursul impecabil avut în acest debut de sezon competiţional, întâlnind, în această seară, în Sala „Olimpia”, pe Ştiinţa Bacău, într-un meci contând pentru etapa a III-a din Divizia A1. Partida reprezintă, practic, reeditarea duelului din Faza I a Cupei României, de la debutul sezonului, din urmă cu două săptămâni, în care Tricolorul LMV s-a impus, în deplasare, cu scorul de 3:1 (25:21, 25:21, 24:26, 25:21).
În campionat, jucătorii pregătiţi de antrenorii Sergiu Stancu şi Mădălin Marinescu au început cu două victorii, în care au obţinut punctaj maxim. Tricolorul LMV a învins, duminică, în prima etapă, în Sala „Olimpia”, formaţia Volei Club Caransebeş, scor 3:1 (27:25, 21:25, 25:16, 34:32), după care, la mijlocul săptămânii, a dispus clar, în deplasare, de VCM LPS Piatra Neamţ, scor 3:0 (25:16, 25:18, 25:18).
Astfel, ploieştenii ocupă locul al treilea în clasamentul Diviziei A1, fiind una dintre cele trei echipe care au punctaj maxim după primele două runde ale competiţiei, celelalte două sunt campioana SCM U Craiova şi nou-promovata Steaua Bucureşti.
De partea cealaltă, Ştiinţa Bacău, echipă nou-promovată, a pierdut categoric ambele partide disputate în acest debut de campionat. Formaţia pregătită de antrenorul Corneliu Păduraru a cedat pe terenul vicecampioanei Volei Municipal Zalău, în prima rundă, scor 0:3 (16:25, 18:25, 19:25), după care a fost învinsă, pe teren propriu, de cealaltă nou-promovată a campionatului, Steaua Bucureşti, scor 0:3 (16:25, 23:25, 17:25).
De menţionat că în lotul echipei moldovene se regăsesc şi câţiva jucători care au evoluat la Tricolorul LMV în trecut, precum ploieşteanul Alexandru Voinea, Ştefan Someşan, Răzvan Purice şi Sergiu Marinca. În plus, la Bacău evoluează şi Doru Ghimeş, fratele căpitanului de la Tricolorul LMV, Cosmin Ghimeş.
Echipa ploieşteană are un record de 8-2 în meciurile directe cu Ştiinţa Bacău, singurele înfrângeri înregistrându-se în primul sezon de existenţă al formaţiei prahovene, în playofful eşalonului secund, în sezonul 2012/2013.
În privinţa lotului de jucători de la Tricolorul LMV, muntenegreanul Aleksandar Milivojevic nu va putea evolua, suferind o ruptură musculară la primul meci al campionatului, motiv pentru care nici nu a fost prezent la Piatra Neamţ. În rest, toţi ceilalţi sportivi sunt apţi de joc, lotul echipei cuprinzându-i pe românii Andrei Grigoraș (nr. 8, universal), Tudorel Farcaș (14, extremă), Florin Voinea (9, extremă), Cosmin Ghimeş (5, coordonator) şi stranierii Vladan Aleksić (12, Serbia, centru), Goran Škundrić (2, Serbia, libero), Hiroshi Rosales Centelles (10, Cuba, extremă), Windson Ferreira Pedrosa (4, Brazilia, universal), Kostiantyn Riabukha (13, Ucraina, centru), José Manuel Carrasco Angulo (18, Venezuela, coordonator), Kostiantyn Zhylinskyi (1, Ucraina, centru).
Meciul de astăzi va fi arbitrat de Cristian Ouatu şi Octavian Diaconiţă, amândoi din Piatra Neamţ, iar ca observator a fost delegat tot Adin Cojocaru, din Bucureşti, ca şi la meciul cu Volei Club Caransebeş.
În cadrul etapei mai sunt programate, astăzi, meciurile următoare:
Steaua Bucureşti – Ştiinţa Explorări Baia Mare, ora 15:30
CS Unirea Dej – Volei Club Caransebeş, ora 17:00
Universitatea Cluj – CSM Bucureşti, ora 17:00
Arcada Galaţi – VCM LPS Piatra Neamţ, ora 19:00
Derbiul rundei, reeditarea finalei din sezonul trecut, Volei Municipal Zalău – SCM U Craiova, este programat mâine, de la ora 19:30.














