În perioada 19 -22 septembrie, s-a desfășurat, pe Stadionul „Iolanda Balaș Soter” din București , Campionatul Balcanic de Atletism, categoria Masters (sportiv de peste 35 de ani). La concurs au participat aproximativ 3000 de sportivi din 13 țări.
La categoria masculin – 50 de ani, atletul Alexandru Frangulea (foto, stânga), de la C.S. Petrolul Ploiești, a avut o evoluție excelentă, reușind să obțină două medalii de aur și una de argint.
Medaliile de aur au fost obținute cu ștafeta de 4 x 400 m a României (record balcanic) și cu ștafeta balcanică de 4 x 400 m. Medalia de argint a fost obținută în proba de 400 m, cu timpul de 60.04 secunde.
De asemenea, la categoria feminin – 45 de ani, atleta ploieșteană Dariela Ionescu (foto, centru) a obținut două medalii de aur și două medalii de bronz.
Medaliile de aur au fost obținute cu ștafeta de 4 x 400 m a României și cu ștafeta balcanică de 4 x 400 m. Iar medaliile de bronz le-a câştigat în probele de 800 m și 1500 m.
Totodată, multiplul campion naţional şi balcanic Marian Ion (foto, dreapta), din Cosminele, şi-a adjudecat o nouă performanţă, cucerind medalia de argint la categoria masculin – 55 de ani, în cadrul probei de 5000 m marş. Refăcut după o accidentare care l-a împiedicat să obţină un timp mai bun la Campionatele Naţionale, Marian Ion a încheiat, de această dată, în 28.08:08 minute.
De remarcat că la această categorie s-a înregistrat singurul podium 100% alcătuit din sportivi români.