NATO aşteaptă de la România continuitate în atitudinea pro-activă faţă de Alianţă şi îndeplinirea angajamentelor care privesc investiţiile în apărare, a declarat ieri pentru MEDIAFAX, ambasadorul Sorin Ducaru, asistent al secretarului general al NATO.
„Aşteptările din partea NATO (…) sunt legate de continuitatea acestei atitutudini pro-active şi orientată spre consolidarea şi modernizarea Alianţei, continuitatea contribuţiilor extrem de apreciate şi, bineînţeles, îndeplinirea angajamentelor asumate, inclusiv cele legate de investiţiile în apărare. În orice caz, din partea NATO, sunt apreciate şi creşterea graduală a bugetului apărării, dar şi faptul că alocarea acestor resurse se face prioritar pentru investiţia în echipamente militare, în conformitate cu ţintele de capabilităţi stabilite la nivelul NATO”, a spus ambsadorul Ducaru.
Întrebat de MEDIAFAX şi cum vede aşteptările României de la Alianţă, la momentul summit-ului de la Varşovia, înaltul oficial al NATO a spus: „Legat de acest aspect, doresc să subliniez că, la nivelul alianţei, demersurile de planificare şi angajare a capabilităţilor militare, unităţile de integrare a forţelor, prezenţa militară avansată în statele de la frontiera alianţei, toate aceste măsuri sunt dezvoltate de o maniera calibrată, ca răspuns la contextul de securitate şi în spiritul indivizibilitatii securităţii Alianţei. Esenţa apărării colective constă în faptul că nu există discriminări în ce priveşte importanţa acordată securităţii Alianţei în faţa oricăror ameninţări indiferent de regiunile la care sun raportate: nord, nord-est, sud-est, sud, Marea Balitcă, Marea Neagră sau Mediterană”, a remarcat, pentru MEDIAFAX, ambasadorul Ducaru.
El a adăugat că, în calitate de membru important în cadrul Alianţei, „România aduce câteva contribuţii semnificative la îndeplinirea obiectivelor prioritare ale NATO şi este, în acelaşi timp, beneficiar al implementării deciziilor aliate luate în scopul consolidării apărării colective şi descurajării oricăror acţiuni care ar putea fi îndreptate împotriva ţărilor NATO în contextul actual de securitate internaţională”, pe care l-a calificat drept „complicat”.
Ducaru a enumerat şi „contribuţiile specifice foarte concrete” ale României în cadrul Alianţei, respectiv: „găzduirea comandamentului multinaţional de divizie Sud-Est, şi Unităţii de integrare a forţelor de la Bucureşti; rolul special în sistemul de apărare antirachetă al NATO; contribuţia în domeniul apărării cibernetice, inclusiv în cadrul exerciţiilor aliate şi prin coordonarea Fondului privind sprijinirea Ucrainei în domeniul cibernetic; rolul de lider în cadrul unor proiecte în cadrul programului Ştiinţă pentru Pace şi Securitate (SPS), cum ar fi cel vizând Telemedicina”.
Referindu-se la summit-ul Alianţei, care se desfăşoară la Varşovia, ambasadorul Ducaru a spus că aşteptările membrilor organizaţiei „sunt legate de deciziile care vor fi luate în legătură cu cele două obiective majore: consolidarea securităţii Alianţei în spiritul apărării colective şi proiecţia de stabilitate dincolo de frontierele Alianţei în spiritul obiectivului securităţii prin cooperare”.