Bogdan Chitic
Cu siguranță nu a existat spectator, duminică seară, în tribunele Sălii Sporturilor „Olimpia”, care să nu-l fi cunoscut, de la locul faptei sau măcar din fața micilor ecrane, pe cel care a fost simbol al baschetului ploieştean, Vladimir Arnautovic. Povestea unui om extraordinar și antrenor de excepție, scrisă cu litere îngroșate nu numai în arena campionilor ploieșteni, ci și în marile săli din Europa, a încetat brusc din viaţă, la doar 43 de ani, dar, în memoria sa, a lui Toni Alexe și Nikola Ilic – și ei doi dispăruți prematur dintre noi – copiii și juniorii orașului continuă să calce pe urmele înaintașilor, cu speranța ca, într-o bună zi, publicul din „Olimpia” să le scandeze și lor numele. Exemple au și acum pe parchet, dar și în cărțile de istorie ale baschetului ploieștean, făurite de câțiva oameni care au pus dragostea pentru oraș și ambițiile unei întregi comunități însetate de performanță mai presus de propria sănătate și chiar existență. Pentru aceștia, noua generație de campioni, care se „fabrică”, zi de zi, în „laboratoarele” pline de pricepere ale baschetului ploieștean, trebuie să reitereze pașii către glorie, începând de la o vârstă fragedă, la care, pentru mulți, jocurile pe calculator sau tabletă reprezintă, foarte probabil, principala îndeletnicire.
Aproximativ 1.500 de spectatori au răspuns chemării Clubului Sportiv Universitar Ploiești, duminică seară, la cea de-a doua ediție a Memorialului „Vladimir Arnautovic”, una care a respectat cu fidelitate povestea de succes a evenimentului inaugural, din urmă cu exact un an. Au fost momente frumoase, încărcate de emoție și aplauze, la cele două scurte montaje cu și despre regretatul antrenor sârb, din perioada petrecută la Ploiești, ca jucător, și, mai apoi, din calitate de antrenor al multiplei campioane CSU Asesoft, au existat și demonstrații de baschet ale grupelor de copii și juniori de la Ploiești Basketball, coregrafii „de sezon” ale majoretelor, dar și un meci demonstrativ, între echipa „U14” a CSU Ploiești și colegii de generație de la Mega Bemax, din Serbia, încheiat cu victoria gazdelor, scor 48-43.
Au inundat parchetul pe ritmurile melodiei „Ruska Ruska”
Seara de excepție din „Olimpia” nu ar fi putut primi calificativul maxim fără coregrafia de final a majoretelor, a copiilor și juniorilor de la Ploiești Dancers și Ploiești Basketball, alături de antrenorii Ionuț Urzeală, Ivan Gemaljevic, Alin Bobeică, Elena Stan, Bianca Barbu, Luminița Miricioiu, Cristina Mihalache și Bianca Negoi, care au dansat și întreținut atmosfera pe ritmurile melodiei „Ruska Ruska”. Peste 250 de persoane au participat la această coregrafie, dedicată memoriei lui Vladimir Arnautovic, cel care, la petrecerile de titlu ale ploieștenilor, obișnuia să fie maestrul de ceremonii tocmai pe această melodie.
Sponsorii și partenerii, în rolul lui Moș Crăciun
Cea de-a doua ediție a memorialului s-a încheiat cu o festivitate de premiere a tuturor copiilor și juniorilor de la Ploiești Basketball, dar și a delegației sârbe de la Mega Bemax, care a avut numai cuvinte de laudă la adresa organizatorilor, după un weekend cu adevărat de excepție petrecut la Ploiești. Moșul a fost generos cu toți componenții clubului care au „defilat”, duminică seară, pe parchetul Sălii Sporturilor, asta și datorită implicării necondiționate a sponsorilor și partenerilor evenimentului: Proleasing Motors, Alternativ Studio, CTA Ciucaș, Lamad Services, SOS Deces, Icon Lab, Cofetăria Ana State, Restaurant Orizont, Hotel City Ploiești și, nu în ultimul rând, trustul de presă Prahova.
După acest eveniment încununat de succes, Clubul Sportiv Universitar și Ploiești Basketball își vor continua activitatea în această săptămână, urmând să intre oficial în vacanță începând cu data de 23 decembrie, pentru ca, ulterior, să se întoarcă în sălile de antrenament de pe 8 ianuarie.