CS Blejoi – AS Măgura Trestioara 1-0 (1-0)

Stadion: „Comunal”, Blejoi. Spectatori: 100.
A marcat: Stanca (23)/-.
CS Blejoi: Ad. Gheorghe – Cl. Stoica (71 Fl. Badea), Iordache, Filip (cpt), Stanca – Rudaru, Enciu – Ruptureanu, Cr. Vasile, Vl. Badea (57 M. Anghel) – Lambru (67 S. Petre). Antrenori: Răzvan Vlad şi Emil Coşieru.
AS Măgura Trestioara: Cr. Constantin – Filipescu (62 Simion), Răduţă, Roşu, Pârvu – M. Stanciu (cpt.), Butoi – Ducu, R. Rob, Jercălău (46 C. Rob) – I. Petre (46 Căţel). Antrenori: Constantin Butoi, Ionuţ Florescu şi Constantin Manole.
Arbitri: Andrei Moroiţă (Ploieşti) – Cătălin Popovici (Ploieşti), Petre Doru (Bucov).
Observator: Marian Popa
(Ploieşti).
Avertismente: Stanca (60) / Căţel (56), Roşu (85).
Eliminări: M. Stanciu (34)/Cr. Vasile (34).
Jucătorul meciului: Ştefan Stanca (CS Blejoi).

Magura Trestioara

La prima vedere, o partidă între vicecampioana Ligii A Prahova, CS Blejoi, şi o formaţie din prima treime a clasamentului Superligii B, AS Măgura Trestioara, se anunţa una uşor dezechilibrată, dar condiţiile meteo potrivnice au transformat-o într-una mai mult decât disputată.
În ciuda eforturilor făcute în săptămâna jocului, terenul a fost foarte greu, cu ploaie în prima repriză şi o ninsoare „ca-n poveşti” în cea de-a doua. În mare parte, a fost un joc echilibrat, de luptă, starea terenului punându-şi amprenta asupra evoluţiei ambelor echipe. Sub aceste auspicii, scorul a fost deschis în urma unei faze fixe, Stanca (23) reluând cu capul din 8 metri, după un corner executat de pe partea stângă de Vl. Badea.
Dintr-un asemenea tablou de „toamnă târzie” nu puteau lipsi nici eliminările. Când jocul era oprit, urmând să se execute un corner al gazdelor, M. Stanciu şi Cr. Vasile au avut ceva „de împărţit”, iar arbitrul Moroiţă, aflat aproape de fază, i-a eliminat pe amândoi. Deşi puteau închide jocul la trasorul lui Stanca, de la 25 de metri, care a întâlnit transversala, în debutul părţii secunde, gazdele au tremurat pe final, atunci când, la un contraatac purtat pe partea dreaptă, Ducu a şutat din interiorul careului prin faţa porţii lui Ad. Gheorghe (78).
Rezultat final, 1-0, iar CS Blejoi avansează, pe merit, în sferturile competiţiei, de aplaudat fiind şi evoluţia echipei patronate de Mihai Ion, care, cel puţin pentru 90 de minute, s-a ridicat la înălţimea adversarului.