Petrolul încă “trăieşte”, semnalul fiind dat de sutele de oameni care au făcut să crească “densitatea” din cel mai pustiu parc pe care l-a avut Ploieştiul vreodată – cel de la Vest! Printre copaci uscaţi, arbuşti care după văpaia verii au prins şi chinul iernii, înainte de a se usca de tot, galbenul şi albastru au însufleţit peisajul monoton, alb, iar strigătele fanilor au “răzbătut” până în… centura DN-ului!
Petrolul există, munceşte, a crescut fotbalistic iarna aceasta, se chinuie să progreseze, vrea exact ceea ce pare că “autoritatea locală” nu înţelege – să fie mândria unui oraş căruia a început să-i lipsească SIMBOLUL!
Iar fotbalul poate fi “scânteia” de care este nevoie, simbolul, mândria acestui oraş, pentru simplu motiv că sute de oameni au mers pe câmp ca să-şi vadă favoriţii, mii de oamenii participă la meciuri în Liga A, zeci de mii au ajuns la Bucureşti când “găzarii” au luat Cupa României, sute de mii au ieşit pe stradă când a ajuns ultimul trofeu la Ploieşti!
Asta înseamnă fotbalul! Păcat că se înţelege greu!