Echipa AS Roma s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei, învingând la limită, cu scorul de 2-1, formația de ligă secundă Cesena, miercuri seara, într-o partidă din sferturile de finală ale competiției, disputată pe Stadio Olimpico din Roma. Bosniacul Edin Dzeko a deschis scorul în repriza secundă (min. 68), însă Cesena a restabilit egalitatea după doar cinci minute, prin Luca Garritano. Roma și-a asigurat biletul pentru penultimul act grație golului marcat de căpitanul său, Francesco Totti (40 ani), care a transformat o lovitură de la 11 m în prelungiri (min. 90+7).
Gruparea „giallorrosa” o va avea ca adversară în semifinale pe concitadina Lazio Roma, care a dispus marți în deplasare, cu scorul de 2-1, de formația Inter Milano, la capătul unui meci în care fundașul român Ștefan Radu a fost eliminat.
În cealaltă semifinală se vor întâlni formațiile Juventus Torino și SSC Napoli, care și-au asigurat calificarea încă de săptămâna trecută.