Singura echipă prahoveană din campionatele de handbal la nivel de seniori, HC Activ CSO Plopeni, a încheiat, duminică, turul Diviziei A feminine, evoluând pe terenul uneia dintre pretendentele la promovare, Dinamo Bucureşti.
Gruparea din Plopeni, compusă în majoritate din junioare, nu a putut emite pretenţii în jocul cu o echipă solidă, cu multe handbaliste cu experienţă în prima ligă, inclusiv o vicecampioană mondială. De remarcat faptul că la formaţia dinamovistă evoluează multe jucătoare care au putut fi urmărite în Liga Naţională, la Ploieşti, făcând parte din echipa Clubului Sportiv Municipal, retrasă din competiţie la finalul anului trecut, precum Ramona Farcău, Iryna Shutska, Alla Sheiko, Manuela Manda.
Cu o singură înfrângere în actuala ediţie de campionat, în duelul cu lidera competiţiei, Rapid Bucureşti, Dinamo s-a impus fără probleme în disputa cu HC Activ CSO Plopeni, diferenţa de zece goluri înregistrată la pauză majorându-se în partea secundă, după ce prahovencele nu au reuşit să marcheze decât de patru ori după pauză.
Scorul final a fost 39-16 pentru gazde, iar HC Activ a înregistrat a opta înfrângere a sezonului, coborând până pe locul 11 în clasament, cu 13 puncte acumulate, la finalul primei părţi a campionatului.
De adăugat ar fi faptul că mai sunt câteva meciuri restante din acest tur, amânate din cauza ninsorilor şi viscolului din urmă cu două săptămâni şi jumătate, în urma cărora multe drumuri naţionale au fost închise, făcând imposibilă deplasarea echipelor la partidele programate. Returul urmează să înceapă de la finalul săptămânii, HC Activ având programat un meci tot în deplasare, la Bucureşti, cu echipa Ştiinţa din Capitală.