CS Unirea Dej – Tricolorul LMV Ploiești 1:3 (23:25, 25:22, 17:25, 16:25)

CS UNIREA: 1. Codrin Mocanu, 2. Franco Ferreira, 5. Andrei Mihălescu. 11. Goran Išek, 12. Adrian Fuzeşi, 17. Marius Dascălu – 9. Vlad Kantor. Au mai jucat: 4. Lucian Tofan, 3. Natan Săvan, 18. Horaţiu Gavriş.
Antrenori: Victor Lazăr, Tiberiu Szilagyi.
TRICOLORUL LMV: 1. Kostianyn Zhylinskyi, 8. Andrei Grigoraș, 9. Florin Voinea, 12. Vladan Aleksić, 14. Tudorel Farcaș, 18. José Carrasco – 2. Goran Škundrić. Au mai jucat: 5. Cosmin Ghimeș, 7. Aleksandar Milivojević, 13. Kostiantyn Riabukha.
Antrenori: Sergiu Stancu, Mădălin Marinescu.

Echipa de volei masculin Tricolorul LMV Ploiești a reușit, sâmbătă seară, să câștige pentru prima dată pe terenul formației CS Unirea Dej, bifând al treilea succes în deplasare din acest sezon și cea de-a șaptea victorie din cele nouă partide disputate în Divizia A1.
După eliminarea dramatică din Cupa României, în sferturi (după „set de aur” cu SCM U Craiova), miercuri, echipa pregătită de antrenorii Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu urmărea să-și refacă moralul și să-și păstreze intacte șansele la podium în Divizia A1.
Pentru asta, ploieștenii aveau nevoie de victorie în etapa a IX-a din campionat, în care întâlneau, în deplasare, pe CS Unirea Dej, o formație din a doua jumătate a clasamentului, dar care a pus probleme unor grupări din fruntea ierarhiei. În plus, Tricolorul LMV pierduse toate cele trei partide directe disputate la Dej până acum, toate în sezonul trecut al campionatului.
Gazdele au început în forță, conducând cu 3:1, dar Tricolorul LMV a egalat la 4, pentru ca, după o scurtă perioadă de echilibru, să ajungă în frunte, scor 9:8, după două puncte consecutive. Dar, elevii antrenorilor Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu s-au desprins de la scorul de 11:11, când au punctat de trei ori la rând, iar apoi au dus scorul la 18:14. Echipa din Dej a înjumătățit avantajul ploieștenilor, scor 21:19, dar, după un parțial de 3:1, Tricolorul LMV și-a procurat patru mingi de set.
CS Unirea a salvat trei oportunități ale oaspeților de a închide setul, dar echipa ploieșteană a transformat cea de-a patra șansă, închizând setul la scorul de 25:23.
În setul secund, CS Unirea Dej a avut inițiativa, preluând conducerea încă din prima parte, după patru puncte la rând ajungând la scorul de 7:4. Tricolorul LMV a redus din handicap, în primă instanță, scor 7:6, dar gazdele au refăcut diferența de trei lungimi, după încă două puncte consecutive, majorând, apoi, ecartul, scor 11:7.
Ploieștenii au revenit de patru ori la doar două puncte în urma gazdelor, însă nu au reușit să se apropie mai mult, iar CS Unirea a refăcut diferența de patru lungimi spre finalul setului, scor 23:19.
A urmat o perioadă cu trei timeout-uri (două pentru gazde și unul pentru oaspeți), în care Tricolorul LMV a reușit trei puncte la rând, iar scorul a devenit 23:22 pentru gazde. Însă, echipa din Dej a încheiat actul cu două puncte consecutive, scor 25:22, egalând situația la general.
Motivați parcă în plus pentru înfrângerea din setul anterior, jucătorii pregătiți de Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu au controlat în totalitate actul al treilea, încă din start distanțându-se la 5:1. Echipa ardeleană a reușit să oprească seria ploieștenilor, reușind să reducă din diferență, scor 7:9, însă Tricolorul LMV s-a desprins decisiv, printr-un parțial de 7:2 (inclusiv o serie de cinci puncte consecutive), iar la al doilea timeout tehnic conducea cu scorul de 16:9.
Gazdele au mai adus câteva semne de întrebare în tabăra oaspete, reușind trei puncte la rând, scorul devenind 23:17, dar Tricolorul LMV a gestionat perfect finalul de set, adjudecat cu scorul de 25:17.
În actul al patrulea, Tricolorul LMV a fost echipa care s-a desprins după o serie de șase puncte consecutive, scor 9:4. CS Unirea Dej a redus diferența la un singur punct, scor 11:10, dar echipa ploieșteană a dat asaltul final câteva momente mai târziu, punctând de patru ori la rând și ducând scorul la 17:12.
Echipa ardeleană nu a mai putut stopa tăvălugul prahovean, iar Tricolorul LMV și-a majorat ecartul, după o nouă serie de patru puncte consecutive, scor 21:14, adjudecându-și, ulterior, setul cu scorul de 25:16, închizând, astfel, meciul, după o oră și 49 de minute, cu scorul de 3:1 la seturi, revenind din Ardeal cu toate punctele puse în joc.
A fost, prin urmare, cea de-a șaptea victorie a ploieștenilor din nouă etape, înaintea ultimelor două meciuri din cadrul turului Fazei I, programate săptămâna aceasta, în care vor întâlni, miercuri, de la ora 18:00, în Sala „Olimpia”, pe Universitatea Cluj, iar sâmbătă, de la ora 17:00, vor oferi replica formației CSM București.
În baza celorlalte rezultate înregistrate în cadrul rundei, Tricolorul LMV a rămas la doar două puncte în urma primelor trei clasate. Cu o victorie mai concludentă la Cluj, Steaua București a preluat prima poziție de la Volei Municipal Zalău, care s-a impus, tot în deplasare, cu CSM București. Iar CS Arcada Galați s-a menținut pe poziția a treia, la egalitate cu Steaua și Zalău, după ce a învins, cu greu, pe teren propriu, campioana SCM U Craiova, dar fără să piardă vreun punct.
Prin înfrângerea oltenilor în patru seturi la Galați, Tricolorul LMV și-a creat, acum, un avantaj de cinci puncte față de SCM U Craiova în clasament.
Celelalte rezultate ale etapei a IX-a:
CSM București – Volei Municipal Zalău 1:3 (25:27, 28:26, 20:25, 17:25)
VCM LPS Piatra Neamț – Știința Bacău 0:3 (23:25, 17:25, 15:25)
Universitatea Cluj – Steaua București 0:3 (23:25, 23:25, 18:25)
Arcada Galați – SCM U Craiova 3:1 (25:14, 23:25, 25:22, 25:23)
Volei Club Caransebeș – Știința Explorări Baia Mare 3:2 (25:22, 18:25, 25:21, 18:25, 15:13)