Gaz Metan Medias – CSU Asesoft 77-69 (32-12, 13-19, 13-16, 19-22)

CSU Asesoft a pierdut meciul in primul sfert. Halucinant, tabela se modifica incontinuu, ajungandu-se la un incredibil 32-12 in favoarea gazdelor. Majoritatea aruncarilor fusesera contestate, dar jucatorii lui Bruno Soce au fost precisi si norocosi. Virgil Carutasu si coechipierii sai nu au gasit solutii, fiind practic inexistenti in atac. Mingi pierdute, procentaje slabe, nicio speranta din afara semicercului… Degeaba au reusit elevii lui Arnautovic sa recupereze un handicap de 26 de puncte, sa ajunga la un “-4″ care ne-a dat sperante. Gazdele au jucat mai inteligent, au inceput meciul asa cum alb-albastrii ar fi trebuit sa o faca si au revenit in fotoliul de lider in clasament.
Arnautovic a incercat toate mutarile posibile, dar putine au dat rezultate in primul sfert. Gratie lui Levente Szijarto si Kevin Burleson, cei mai buni de la CSU, Asesoft a reusit sa devina o echipa autoritara, dupa 14 minute de cosmar. Grupati in aparare si decisi in atac, campionii en-titre au inceput sa recupereze, metru cu metru, din distanta parca infinita pe tabela.
Mitchell, Phelps, Nicoara si Howell nu au mai avut spatiu de joaca, dar misiunea echipei Asesoft le dadea suporterilor ploiesteni, care au urmarit meciul live-text pe www.csuasesoft.ro, senzatia de deja-vu, infrangerea venind cam in aceleasi conditii la Timisoara.
Cu cateva minute inainte de final, scorul era 64 la 60 in favoarea mediesenilor, speriati ca ar putea pierde, printre degete, victoria. In acele momente dramatice, Howell a marcat de la distanta, Dumitrescu, Mitchell si Zigeranovic au fost precisi de la libere, in timp ce jucatorii lui Arnautovic nu au mai gasit drumul spre cos, fiind si in criza de timp.
Mediasul redevine lider, in timp ce Asesoft se pregateste pentru meciurile extrem de importante, cu Otopeni si U Mobitelco.