Ibericii de la Bilbao Basket au prins ultimul bilet spre Eurocup, castigand returul cu Donetsk la 11 puncte diferenta, 90-79. In tur, ucrainenii invinsesera la 8 puncte diferenta, dupa o partida in care au condus si la peste 20. Invers s-a intamplat la Bilbao, gazdele avand 22 de puncte la pauza mare! Perry & Co. au revenit si au castigat sfertul al treilea cu 29 la 12, dar l-au pierdut pe cel decisiv. Americanul Marique Perry a fost cel mai bun marcator al formatiei sale (26 de puncte), urmat de Owens (19, 9 recuperari). De altfel, cei doi sunt principalele arme ale antrenorului lituanian Ramunas Butautas, fostul tehnician al lui Arvydas Cepulis, la Siauliai, si fost principal la echipa nationala, cu care a obtinut bronzul la europenele din 2007!
Astfel, formatia ucraineana, lider la zi in competitia interna cu 6 victorii din tot atatea posibile, va juca in grupa E a EuroChallenge, alaturi de CSU Asesoft, Liege (primul loc in Belgia, cu 4 victorii si 2 infrangeri) si Enisey (“lanterna rosie” in Rusia, dupa 4 etape fara niciun succes). Vom reveni cu ample prezentari ale fiecarui adversar.
Program: FIBA EUROCHALLENGE 2009-2010 (grupe)
Enisey(Rusia) – CSU Asesoft: 24 noiembrie
CSU Asesoft – Liege (Belgia): 1 Decembrie
Donetsk – CSU Asesoft: 8 decembrie
CSU Asesoft – Enisey: 15 decembrie
Liege – CSU Asesoft: 5 ianuarie 2010
CSU Asesoft – Donetsk: 12 ianuarie 2010
Meciurile de la Ploiesti vor incepe de la ora 19.