CSU Asesoft disputa astazi si maine primele doua partide contand pentru faza sferturilor de finala ale playoff-ului. Ploiestenii vor intalni, in Sala Olimpia, formatia BC Arges Pitesti, echipa calificata in postsezon de pe locul al 8-lea. Meciul de astazi va avea loc cu incepere de la ora 20:00, si va fi transmis in direct de Digi Sport Plus, joi confruntarea urmand sa se dispute incepand cu ora 19:00.
CSU Asesoft si BC Arges Pitesti s-au intalnit de 4 ori pana acum in actualul sezon. Ploiestenii au castigat ambele confruntari din faza sferturilor de finala ale Cupei, dar si meciul din turul sezonului regulat disputat in “Olimpia”. Ultima partida intre cele doua echipe a adus victoria pitestenilor in Trivale, scor 88-78, in penultima etapa a campionatului, intr-un moment in care alb-albastrii isi asigurasera matematic prima pozitie a ierarhiei.
Meciurile 3 si 4 ale seriei sunt programate pentru inceputul saptamanii viitoare, la Pitesti.