Petrolul a castigat, scor 3-2, partida cu UTA Arad disputata, astazi, la Strejnic. Elevii lui Vivi Rachita au inceput prost meciul, fiind condusi cu 1-0 in minutul 5, dupa golul lui Voiculet din penalty, in urma unui fault in careu comis de Ljubinkovic. Acelasi Voiculet a dublat avantajul gazdelor, dupa o executie de senzatie de la 30 m, in minutul 32. In prelungirile primei reprize, UTA a ramas in 10 oameni, dupa eliminarea lui Chindris.
Apoi, Oprita a redus din diferenta dintr-un penalty acordat pentru un fault al lui Ignea asupra lui Benga. Acelasi Oprita a egalat, in minutul 78, cu un sut la vinclu dupa o faza incredibila. In timp ce Petrolul executa o aruncare de la margine Pocuca se lega la sireturi, lasandu-l singur pe atacantul gazdelor. Revenirea Petrolului a fost completa, Benga aducand bucuria in tribune dupa o lovitura cu capul, in minutul 85, ducand scorul la 3-2.
Cu 15 minute inainte de startul partidei, fanii celor doua echipe au incercat sa se incaiere in afara stadionului, iar fortele de ordine au facut cu greu fata situatiei.
Meciul dintre Petrolul si UTA poate fi urmarit maine, la Prahova TV, de la ora 12:00.
In etapa viitoare, ploiestenii se deplaseaza la FC Arges.