Petrolul a bifat, ieri, cea de-a doua victorie din Antalya, castigand la limita confruntarea cu formatia poloneza Miedz Legnica (Liga II). Meciul n-a fost nici pe departe unul usor pentru trupa lui Vivi Rachita, lesii, cu un joc bazat preponderent pe forta fizica, punand destule probleme, mai ales in prima repriza, in care managerul petrolistilor le-a dat sansa sa joace fotbalistilor care au facut-o mai putin in precedentele doua confruntari. De altfel, polonezii au avut si primele ocazii ale intalnirii, dupa doua lovituri libere la care Ramniceanu s-a opus excelent, iar „lupii” au replicat cu un sut al lui Barbu si o bara „semnata” de Ljubinkovic. Dupa reluare, din momentul in care Vivi Rachita a introdus pe teren mai multi titulari, jocul s-a schimbat radical, Petrolul controland clar ostilitatile. Logic, au aparut si ocaziile mari la poarta adversa, dar golul a venit relativ tarziu, cu zece minute inainte de final, atunci cand, dupa o pasa excelenta a lui Buhusi, Victoras Catarama l-a driblat pe portarul advers si a trimis in poarta goala.
Asadar, dupa trei teste disputate la Side, bilantul Petrolului consemneaza doua victorii, 1-0 cu Slavia Sofia si cu Miedz Legnica, si o remiza, 0-0 cu Lechia Gdansk. Formatia ploiesteana va sustine urmatorul meci luni, de la ora 11.00, contra prim-divizionarei ucrainene Vorskla Poltava.

Au jucat formatiile:
FC Petrolul: Ramniceanu (87 Manea) – Carja (46 P. Stoica), Ljubinkovic (78 Stanescu), Plecanciuc (46 Paun), Tudor – Cr. Vlad (46 Fl. Dumitru), Barbu (46 Benga) – Garleanu (70 Grumic), L. Mihai (46 Buhusi), Morosan (46 Catarama) – C. Stoica (59 Buhaescu).
Miedz: Laskowski – Bulatovic, Paszliński, Kucharzak, Pilarski – Kajca, Garuch, Gawlik, Bzdęga – Grzegorzewski, Orlowski. Au mai intrat: Syamin – Grittner, Cisse, Mockalo, Piotrowski, Kowal, Zielinski, Hempel, Zatwarnicki, Wasilewski, Pazurkiewicz.