Aflate in subsolul clasamentului, cele doua formatii sunt constiente ca o victorie le-ar scapa definitiv de grijile retrogradarii si sunt gata sa arunce tot ce au mai bun in lupta. In minutul 11, Vukadinovic a greit incredibil si a inscris in proprie poarta! Centrarea a venit din partea dreapta, din partea lui Oprita. Capitanul Petrolului a majorat scorul 5 minute mai tarziu, trimitand cu capul pe coltul lung. In minutul 35, Hamza a scapat singur cu portarul si a inscrse lejer, 3-0 pentru „Lupii Galbeni”. Dupa doar cateva minute, insa, Younes a fost schimbat, dupa ce a suferit o intindere.
UPDATE ora 18:55: In minutul 88, Mustivar a profitat de o pozitionare gresita la off-side a apararii Gazului si a marcat pentru 4-0 cu capul din 11 metri.

Gratie victoriei Concordiei cu 4-1 in fata lui FCM Targu Mures, PETROLUL ESTE MATEMATIC SALVATA DE LA RETROGRADARE, avand 7 puncte avans in fata primului loc retrogradant, cu 2 etape ramase de disputat din Liga I.