Fostul jucator al Petrolului, atacantul Marius Ene, a stabilit un adevarat „mini-record” in Liga a III-a, echipa sa, Corona Brasov, castigand doua meciuri la rand pe teren propriu, cu Olimpia Satu Mare si Unirea Floresti, cu 1-0, prin goluri marcate in minutele de prelungiri! Cu Satu Mare, in derbiul seriei a VI-a, Ene a marcat in minutul 93, iar acum, la Floresti, un minut „mai devreme” – 92! Golurile sale, de 6 puncte, au tinut Corona Brasov pe primul loc in seria a VI-a, lupta pentru ajungerea in esalonul secund fiind foarte echilibrata. Ene, jucator care a evoluat in tur pentru CS Otopeni, a avut mai multe sanse de a face „pasul” spre marea performata, pe rand, fiind in lotul unor echipe cu nume, precum Ceahlaul Piatra Neamt, Progresul Bucuresti, Farul Constanta, Petrolul, plus alte grupari, cum ar fi Flacara Moreni, Dodu Berceni, Drobeta Tn. Severin, Alro Slatina, Prefab Modelu, Juventus Bucuresti, cochetand chiar cu Astra si cu Otelul Galati (pentru cele doua grupari de Liga I el jucand in meciuri amicale), precum si cu cateva echipe din Kazahstan, unde a dat probe, la un moment dat. Adus la Corona Brasov de Adrian Teodorescu, Ene doreste sa-si „mai joace o sansa”, la aproape 30 ani (pe care-i va implini anul acesta), spunand: „Sper sa am continuitate si sa fiu sanatos, pentru ca mai am inca un cuvant de spus si eu cred ca echipa Corona Brasov poate fi la fel ca FC Ploiesti sau Victoria Branesti, echipe care au reusit doua promovari consecutive, in ultimii ani”.