Banca Națională a României avertizează că, în perioada martie–iunie, prețurile vor crește peste nivelurile estimate inițial, în special din cauza scumpirii rapide a combustibililor, potrivit TVRInfo.
Experții BNR estimează că, pe fondul majorării prețurilor la benzină și motorină, inflația va crește în lunile următoare mai mult decât arătau calculele inițiale. Până în luna iunie este posibil un nou val de scumpiri.
În luna februarie 2026, inflația a coborât la 9,3%, după ce la finalul anului trecut era aproape de 10%.
Costurile de transport au crescut deja cu până la 13%, ca urmare a scumpirii motorinei. Cele mai mari creșteri de prețuri au fost înregistrate până acum la servicii, cu o majorare de 11,37%, urmate de mărfurile nealimentare (9,41%) și cele alimentare (7,89%).
Prelungirea crizei din Golf ar putea da peste cap calcule Executivului privind bugetul de stat. Premierul Ilie Bolojan admite că prețurile mari la combustibil vor crește și rata inflației, iar Executivul va trebui să ia măsuri suplimentare pentru a ține în echilibru defictul bugetar. Economiștii atrag atenția că aproape întreaga accelerare a inflației, începând cu vara anului 2025, este legată de evoluția prețurilor la energie.
În același timp, se observă o restrângere clară a consumului: oamenii ies mai rar în oraș, cumpără mai puține articole vestimentare și reduc cheltuielile pentru vacanțe. Pentru a limita impactul asupra populației, Guvernul a decis să plafoneze până la finalul lunii iunie adaosul comercial la alimentele de bază.
Printre produsele vizate se numără pâinea albă, carnea proaspătă de pui și porc și laptele de vacă. În multe magazine, aceste produse sunt marcate corespunzător la raft.
Autoritățile nu exclud și alte măsuri pentru temperarea creșterii prețurilor.
România rămâne însă statul cu cea mai ridicată rată a inflației din Uniunea Europeană.