CSM BBA Petrolul Ploieşti a fost aproape de o mică surpriză în Liga Naţională de Baschet Masculin, pierzând cu 85-83 (22-23, 20-22, 20-16, 23-22), în urma unui coş de 3 puncte încasat în ultima secundă, întâlnirea de pe teren propriu cu FC Argeş Piteşti. Din motive deja anunţate, s-a jucat în „Arena de Baschet” din Bucureşti, însă terenul neutru parcă le-a convenit băieţilor noştri, care au mers tot meciul „cap la cap” cu un adversar aflat pe poziţia a 4-a a clasamentului, ce avea 9 victorii în plus în acest sezon.
Cele două formaţii au alternat la conducere pe toată durata întâlnirii, niciuna nereuşind să se desprindă la mai mult de 6 puncte, iar verdictul s-a dat în ultimele secvenţe, când a decis inspiraţia lui Kendall Lewis la un şut de afară încercat într-un moment în care cronometrul curgea împotriva Argeşului. Speram la o primă victorie după 9 etape de secetă în urma unui coş pe care David Raşoga îl marcase când mai erau 3 secunde din meci, după o pătrundere văzută, parcă, în fotbalul american, dar din nou n-a fost să fie, la fel cum se-a întâmplat şi în deplasarea de la Rapid, din decembrie.
Rămânem, totuşi, cu confirmarea faptului că echi pa are alt potenţial decât ar putea lăsa impresia seria negativă din ultima vreme, iar ultimele etape ale sezonului regulat, în care le vom întâlni şi pe ultimele două clasate în Liga Naţională, ne pot ajuta la refacerea moralului în perspectiva play-out-ului.
Lotul echipei noastre a fost următorul: V. Brkic (22 puncte), A. Jones (17, 2×3), C. Dinu (16, 2×3), D. Raşoga (11, 1×3), D. Brooks (8), J. Febres (3, 1×3), G. Angelian (2), K. Cooper (2), Cr. Cotoară (2), A. Calenic, R. Movileanu şi R. Pătraru. În runda următoare, programată joi, 2 aprilie, CSM BBA Petrolul Ploieşti joacă, de la ora 17:00, pe teren ultimei clasate în Liga Naţională de Baschet Masculin – BCR, CSM Galaţi.















