F. T.

La sfârșitul săptămânii, polițiștii de la Brigada de Combatere a Criminalității Organizate, împreună cu DIICOT- Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat activitatea infracțională a patru persoane, cu vârste cuprinse între 25 și 47 de ani, acestea fiind cercetate pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri de risc.
Potrivit IPJ Prahova, din probele administrate a rezultat că, în perioada februarie 2025 – februarie 2026, trei dintre persoane ar fi procurat, deținut și vândut, în județ Prahova, diferite cantități de canabis (drog de risc) cu sume între 50 și 60 de lei pentru un gram. O a patra a fost prinsă în flagrant delict, în Ploiești, în timp ce ar fi deținut, în scopul comercializării, aproximativ 150 de grame de canabis, la prețul de 28 de lei pentru un gram.
„În urma a patru percheziții efectuate la domiciliie suspecților au fost descoperite și ridicate 30 de plante canabis (uscate), o cantitate de canabis, grindere, un cântar de precizie, obiecte purtând urme de substanță, precum și alte mijloace de probă”, se mai menționează în informarea poliției prahovene.
În urma audierii de către procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Ploiești, toate cel patru persoane au fost reținute.