F.T.
În cursul zilei de ieri, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Câmpina au derulat mai multe acțiuni în diverse puncte ale orașului, acestea având drept scop creșterea gradului de siguranță rutieră și combaterea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere, cu accent pe indisciplina pietonilor și a bicicliștilor.
Activitățile s-au derulat, potrivit unei informări a IPJ Prahova, « în concordanță cu obiectivele stabilite la nivelul poliției prahovene, respectiv reducerea numărului accidentelor rutiere și diminuarea consecințelor grave produse ca urmare indisciplinei pietonilor și a bicicliștilor, dar au vizat și informarea participanților la trafic cu privire la riscurile și consecințele nerespectării normelor legale din domeniul circulației pe drumurile publice, precum și responsabilizarea acestora în adoptarea unui comportament preventiv și conform legislației în vigoare».
Reamintim că, în ultimii 5 ani, pe raza județului, pe fondul indisciplinei pietonilor, s-au produs 150 de accidente rutiere grave, care au avut drept consecință decesul a 69 de persoane și rănirea gravă a altor 84 de persoane. Totodată, în ceea ce privește evenimentele rutiere produse din vinovăția bicicliștilor, a reieșit că, în aceeași perioadă, în Prahova s-au produs 108 accidente grave, soldate cu decesul a 28 de persoane și rănirea gravă a altor 80.















