Luiza Rădulescu Pintilie
Ministerul Educației a publicat astăzi rezultatele Evaluării Naționale 2025, examen susținut la nivel național de peste 150 de mii de absolvenți de gimnaziu, iar în Prahova de peste 5000 de elevi.
Între cei 75 de candidați care trăiesc bucuria de a vedea înscrisă în dreptul codului individual ce le-a fost atribuit- în contextual anonimizării numelui – media maximă 10 se regăsește și un elev din Prahova, absolvent al Școlii Gimnaziale “Cănuță Ionescu” din Urlați.
Alți 39 de elevi prahoveni au obținut notă maximă la una dintre probele susținute- 22 la Limba și literatura română și 17 la Matematică.
Elevii nemulțumiți de rezultatele obținute își pot vedea, în premieră în acest an, lucrările și pot depune contestație, solicitând recorectarea. Rezultatele finale se vor afișa joi, 10 iulie a.c.