Liga Profesionistă de Fotbal prezintă, la finalul fiecărei runde, cel mai bun unsprezece.
Iată cum arată echipa ideală a etapei a treia, din care face parte și autorul unui gol în prima victorie a Petrolului, 3-0 la Metaloglobus:
PORTAR
Cosmin Dur-Bozoancă (Oțelul Galați) – A contribuit la succesul echipei sale cu cinci intervenții, dintre care două supersave-uri.
FUNDAŞI
Mark Țuțu (UTA Arad) – Este surpriza plăcută din lotul arădenilor. A avut o nouă evoluție bună.
Yohan Roche (Petrolul Ploiești) – Imperial în defensivă, prinde iar ,,Echipa etapei”. Bonus: a marcat primul său gol în SuperLigă!
Ionuț Larie (Farul Constanța) – Veteranul dobrogenilor și-a condus colegii spre un succes important pentru moralul echipei.
Leard Sadriu (FC Argeș) – Și-a trecut numele pe tabelă pentru a doua rundă la rând. Este un jucător care merită urmărit cu atenție.
MIJLOCAŞI
Alin Roman (UTA Arad) – Are un început formidabil de sezon în tricoul arădenilor. A înscris golul victoriei.
Jakub Hromada (FC Rapid) – A consumat multă energie pe durata celor 71 de minute în care s-a aflat pe teren. A avut un procent de 98 % pase reușite (43 din 44). În plus, a marcat un gol.
Roberto Sierra (FC Argeș) – A înscris unul dintre cele mai frumoase goluri din acest start de sezon.
Sebastian Mailat (FC Botoșani) – Revenirea sa la FC Botoșani se dovedește a fi un mare câștig pentru echipa moldavă. Gol și pasă de gol.
ATACANŢI
Assad Al-Hamlawi (Universitatea Craiova) – A marcat primele goluri în SuperLigă. Grație reușitelor lui, oltenii s-au impus în derby-ul universitar.
Andrei Dumiter (FC Botoșani) – Un meci reușit! A contribuit la succesul echipei sale cu o dublă.
ANTRENORUL ETAPEI
Ianis Zicu (Farul Constanța) – La prima lui experiență ca principal în SuperLigă, reușește să ducă mai departe stilul prin care s-a remarcat gruparea dobrogeană. A oprit seria bucureștenilor de 26 de meciuri fără înfrângere.