Reforma administrativă din al doilea pachet de măsuri pentru reducerea cheltuielilor bugetare implică descentralizarea, a anunțat Ministrul Dezvoltării. De exemplu, primăriile vor decide dacă și unde autorizează amplasarea jocurilor de noroc, potrivit TVRInfo.
Măsura privind jocurile de noroc a fost introdusă în urma consultărilor cu primarii. Operatorii vor avea la dispoziție șase luni ca să întrebe administrația locală dacă le permite să-și continue sau să-și înceapă activitatea în anumite locuri.
Cseke Attila, ministrul Dezvoltării, a precizat: “Autoritatea locală poate decide, în cazul în care răspunsul este afirmativ, amplasarea acestor jocuri de noroc în o anumită zonă, anumite străzi. De asemenea, poate decide instituirea unei taxe specifice anuale care se va plăti de către operatorul licențiat de joc de noroc”. La rândul său, Constantin Toma, de la Asociația Municipiilor, a declarat:” Având lege specială, noi nu am avut, ca primarii, niciun cuvânt de spus, s-au înmulțit extraordinar de mult, pe o singură stradă din Buzău, pe Bulevardul Unirii, avem 39 de astfel de unități”.
Până la sfârșitul acestei luni, Guvernul și-ar putea angaja din nou răspunderea în fața Parlamentului, așa cum a făcut și cu primul pachet de măsuri fiscale. Ideea nu este agreată, însă, de PSD, iar decizia urmează să fie luată în coaliție.