România a alocat doar 12,8% din PIB pentru protecţia socială, în 2023, în rândul ţărilor Uniunii Europene (UE), un procent mai mic fiind înregistrat în Irlanda (8,1% din PIB), Malta (9,7%) şi Ungaria (12,3%), arată un infografic al Monitorului Social, publicat marţi, potrivit TVRInfo.
Proiectul Fundaţiei Friedrich Ebert România relevă faptul că, la polul opus, statele-membre care alocă cel mai mare procent din PIB pentru protecţie socială sunt: Finlanda (25,7%), Franţa (23,4%), Austria (21,4%), Luxemburg (20,2%) şi Belgia (20,1%).
Potrivit unui comunicat de presă al organizaţiei, transmis AGERPRES, când vine vorba despre cheltuielile totale cu protecţia socială, România alocă aproximativ 1.766 de euro/cap de locuitor, după cum arată cele mai recente date ale Eurostat, în anul 2022. În urma ţării noastre se află Bulgaria (1.631 de euro), ambele ţări plasându-se la distanţe considerabile faţă de media UE (8.212 euro) şi de ţările nordice şi vestice, după cum urmează: Danemarca (15.368 de euro), Suedia (12.253 de euro), Finlanda (11.414 de euro), Germania (11.341 de euro), Franţa (11.462 de euro), Olanda (11.708 de euro) şi Austria (11.283 de euro). Cheltuielile publice pentru protecţia socială reflectă funcţia principală a guvernului în redistribuirea unor venituri şi plăţi obligatorii către populaţia vulnerabilă. Acestea cuprind nouă tipuri de cheltuieli, printre care: pensiile, indemnizaţiile în caz de boală şi invaliditate, indemnizaţiile de şomaj, alocaţiile pentru copii, indemnizaţiile pentru familii, locuinţele sociale, ajutoarele sociale etc.
În Uniunea Europeană, cheltuielile pentru protecţie socială s-au menţinut la un nivel relativ ridicat în 2023 datorită măsurilor guvernamentale menite să atenueze impactul creşterii preţurilor la energie. „Pentru România, raportul din PIB pentru protecţie socială este de aşteptat să continue să scadă în anul 2025, ca urmare a încetării compensaţiilor la plata energiei către populaţie, dar şi în urma măsurilor de reducere a deficitului bugetar”,se precizează în analiză.
Din totalul cheltuielilor publice cu protecţia socială, se evidenţiază două categorii la care România nu stă bine: ajutorul de şomaj şi locuirea socială.
România alocă doar 0,2% din totalul cheltuielilor cu protecţia socială pentru asigurarea indemnizaţiei de şomaj, ceea ce ne clasează pe ultima poziţie din UE, alături de Polonia (0,82%) şi de Malta (0,87%). Cele mai mari alocări bugetare cu plăţile şomajului sunt înregistrate în Spania (6,22%), Franţa (5,64%), Lituania (5,24%) şi Finlanda (5%).
Beneficiile sociale pentru asigurarea locuirii plasează ţara noastră pe antepenultimul loc în Uniunea Europeană, cu o alocare bugetară de doar 0,04% din totalul cheltuielilor cu protecţia socială, alături de Bulgaria (0%) şi Croaţia (0,01%). Procentual, aproape de România se află Polonia (0,12%), Slovenia (0,15%) şi Slovacia (0,18%).
Acasă Actualitate Monitorul Social: Ocupăm ultimele poziţii la nivel European în ceea ce priveşte...