Societatea Națională de Medicina Familiei anunță, cu prilejul Săptămânii europeane a vaccinării, că „se delimitează cu fermitate” de personalul medical care se opune vaccinării. Reprezentanții medicilor de familie consideră că opiniile personale nu trebuie „niciodată confundate cu deciziile de sănătate publică”, iar „profesioniștii care se distanțează de dovezile științifice și prin deciziile lor afectează flagrant sănătatea populației ar trebui să suporte consecințele legale”, potrivit Hotnews. „Un medic care se opune vaccinării nu este compatibil cu dreptul de liberă practică medicală!”, afirmă reprezentanții medicilor de familie din România.
Societatea Națională de Medicina Familiei arată, într-un comunicat, că se alătură profesioniștilor din medicină care celebrează 50 de ani de la inaugurarea, prin Organizația Mondială a Sănătății, a primului program extins de imunizare (EPI) care și-a propus să ofere fiecărui copil șanse egale la o viață lungă și sănătoasă.
Programul extins de imunizare a început în mai 1974 prin a acorda importanță vaccinărilor contra celor mai importante șase boli (tuberculoză, tetanos, tuse convulsivă, difterie, rujeolă și poliomielită) și include astăzi 13 vaccinuri pentru toate grupele de vârstă.
„Se estimează că în acești 50 de ani au fost salvate peste 154 de milioane de vieți, practic 6 vieți în fiecare minut. Vaccinarea la nivel global a contribuit cu peste 40% la reducerea mortalității infantile și reprezintă în mod real imaginea unui parteneriat veritabil între comunități, personal medico-sanitar, lideri politici, oameni de știință, membri ai organizațiilor societății civile fără a ține cont neapărat de granițe”, arată Societatea Națională de Medicina Familiei.
„Suntem pe deplini convinși că vaccinarea salvează vieți și că implementarea și în România a conceptului de imunizare pe tot parcursul vieții va contribui la scăderea mortalității infantile, la creșterea speranței de viață și la combaterea principalelor boli prevenibile prin vaccinare în fiecare etapă a vieții, dar aceste obiective vor fi posibile numai în cazul în care se atinge acoperirea vaccinală optimă”, adaugă medicii de familie.
Medicii subliniază însă că „traversăm o perioadă dificilă din cauza unei scăderi a încrederii în vaccinuri pe fondul perioadei postpandemice, a impactului promovării știrilor false în rețelele sociale, dar și din cauza teoriilor conspiraționiste la care din păcate au aderat și colegi profesioniști din sănătate”.
„Dorim de asemenea să accentuăm că politicile de sănătate trebuie să vină mereu în sprijinul activității de prevenție în beneficiul populației. Întreaga clasă politică, indiferent de doctrină, trebuie să își asume responsabilitatea pentru politicile de sănătate atât la nivel de individ cât și la nivel de comunitate, iar aceste politici includ și vaccinarea”, mai spun medicii de familie.
„Doar printr-o comunicare eficientă și permanentă către populație privind beneficiile vaccinării și printr-o finanțare corespunzătoare, inclusiv prin îmbunătățirea programelor de vaccinare cu produsele autorizate de Agenția europeană a medicamentelor și care sunt disponibile la nivel european, putem crește speranța de viața și calitatea acesteia”, adaugă aceștia.